Nauka w portalu PolskieRadio.pl
Brak właściwych oznaczeń na zabawkach może stanowić zagrożenie dla dzieci. - Z oznakowania można odczytać, czy zabawka jest dla pewnych grup dzieci niebezpieczna i z jakiego powodu - tłumaczy dyrektor Specjalistycznego Laboratorium Badania Zabawek w Lublinie Anna Kozak. Jak dodaje, na zabawce powinna być też informacja o tym, dla dzieci w jakim wieku jest przeznaczona.
Zabawki, które nie są przeznaczone dla dzieci poniżej 3. roku życia, mogą zawierać drobne elementy, którymi dziecko może się zadławić. W Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów każdy rodzic może bezpłatnie otrzymać specjalny cylinder (o wielkości i budowie odpowiadającym przełykowi dziecka), dzięki któremu sprawdzi, czy element konkretnej zabawki może stanowić zagrożenie dla malucha. Cylinder można zamówić, pisząc na adres e-mail: publikacje@uokik.gov.pl.
Zabawki powinny posiadać oznaczenie CE, z francuskiego Conformité Européenne. To deklaracja producenta, że spełnia europejskie wymogi. - Znak CE sugeruje, że zabawka spełnia wymagania odpowiednich norm: w przypadku prawodawstwa polskiego, rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań dla zabawek, czy też dyrektywy europejskiej, ponieważ nasze rozporządzenie oparte jest o europejską dyrektywę dotyczącą wymagań dla zabawek - wyjaśnia Kozak.
Ekspert podkreśla także, że niezależnie od zapewnień producenta, dorosły zawsze powinien obejrzeć zabawkę, bo, jak pokazuje doświadczenie Specjalistycznego Laboratorium Badania Zabawek w Lublinie, zabawki nie są pozbawione wad.
- Jeżeli kupujemy zabawkę dla dziecka młodszego, trzeba sprawdzić czy nie ma długich linek, w które dziecko może się zaplątać lub owinąć sobie wokół szyi, czy nie ma ostrych krawędzi, czy jest dokładnie wykończona, jeżeli jest to np. zabawka plastikowa. Należy sprawdzić, czy na krawędziach nie ma pozostałości nieodciętych nadlewów tworzywa sztucznego, które bardzo często tworzą ostre zadziory mogące zranić dziecko - przestrzega.
Na każdej zabawce w szczególności powinny znaleźć się:
- znak CE,
- informacje zawierające nazwę i adres producenta lub importera zabawki,
- informacje o przeznaczeniu zabawki,
- stosowne ostrzeżenia, a w szczególności:
• czy jest odpowiednia dla dzieci poniżej trzeciego roku życia wraz z informacją o szczególnym ryzyku z nim związanym,
• czy jest przeznaczona do użytku pod nadzorem osoby dorosłej,
- instrukcja obsługi w języku polskim,
- instrukcja i ostrzeżenie o umiejętnościach koniecznych do korzystania z zabawek,
- informacja o sposobie konserwacji.
***
Specjalistyczne Laboratorium Badania Zabawek w Lublinie to jedno z laboratoriów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do podstawowych zadań takich placówek należy prowadzanie badań produktów, zlecanych przez prezesa UOKiK lub Wojewódzkich Inspektorów Inspekcji Handlowej.
PAP, kk