Nauka

Wynalazek krakowskich naukowców może wspomóc transplantologię

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 16:55
Naukowcy z Politechniki Krakowskiej opracowali biodegradowalne aerożele chitozanowe, które służą do hodowli różnych tkanek, w tym ludzkich i mogą znaleźć zastosowanie m.in. w transplantologii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: mwooten/Pixabay.com

By wyhodować tkankę, a w dalszej perspektywie narząd ludzki lub jego fragment, dane komórki muszą się połączyć ze specjalnymi podłożami, tzw. rusztowaniami.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Aerożele (materiał będący rodzajem sztywnej piany o wyjątkowo małej gęstości) opracowane przez krakowskich naukowców są właśnie takimi rusztowaniami.

Dzięki wynalazkowi możliwe będzie nie tylko hodowanie komórek, ale też wszczepienie aerożelowego rusztowania z nowymi komórkami do organizmu pacjenta.

Aerożele - jak mówią naukowcy z Politechniki Krakowskiej - mogą być wykorzystane w medycynie, a zwłaszcza w transplantologii. Inżynieria tkankowa stanowi alternatywę dla tradycyjnych przeszczepów.

Komórki powstałe dzięki aerożelowemu podłożu mogą też wspomóc działanie leków antynowotworowych.

Unikalne właściwości

- Nasze aerożele mają unikalne właściwości, nieosiągalne przez inne tego typu materiały na rynku - zaznaczył kierownik zespołu badawczego dr inż. Marek Piątkowski.

Jak wyjaśniała członkini zespołu badawczego Julia Radwan-Pragłowska, aerożele chitozanowe są biodegradowalne - rusztowanie po porośnięciu żywą tkanką ulegnie rozkładowi do nietoksycznych substancji, a te w naturalny sposób zostaną usunięte z organizmu.

Tych biodegradowalnych właściwości nie mają stosowane obecnie powierzchnie (głównie syntetyczne) do hodowli tkanek.

Aerożele są także biokompatybilne. - Biokompatybilność oznacza, że komórki nie są odrzucane przez organizm - powiedziała Radwan-Pragłowska.

Otrzymane przez naukowców aerożele są antybakteryjne, nie wywołują krwotoków i stanów zapalnych, nie powodują alergii i stresu antyoksydacyjnego.

Radwan-Pragłowska wytłumaczyła, że takie właściwości wynalazek zawdzięcza naturalnemu pochodzeniu - powstaje z pochodnych chityny, czyli z pancerzyków krabów, krewetek, homarów (odpadowa biomasa).

PAP

***

Wkrótce wynalazek naukowców z Politechniki Krakowskiej ma przejść testy - przeprowadzone zostaną próby hodowli wybranych komórek (skóry, komórki glejowe, komórki układu nerwowego), pochodzących z banków komórek.

Do komercyjnego stosowania wynalazku wewnątrz organizmu niezbędne jest przeprowadzenie badań nie tylko w środowiskach symulujących żywy organizm, ale również wewnątrz ciała - najpierw na zwierzętach.

Uczeni zakładają, że efektami projektu zainteresują się ośrodki badawcze, transplantacyjne, centra chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej.

PAP Nauka w Polsce, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna zdrowie
Czytaj także

Ekspert: w najbliższym czasie może dokonać się rewolucja w medycynie

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2017 19:48
- W ostatnich latach dokonał się ogromny postęp w medycynie, m.in. leczeniu cukrzycy czy nowotworów. Wiele rozwiązań znajduje się na etapie testów. Już niedługo część z nich powinna stać się dostępna - powiedział prof. Jerzy Vetulani.
rozwiń zwiń