Nauka

Dzieje pewnej satrapii

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2007 08:04
Perska budowla odkryta w Azerbejdżanie.


Pozostałości liczącego około 2500 lat budynku z okresu perskiej dynastii Achemenidów (550-330 p.n.e.) odkryto w wyniku wykopalisk archeologicznych podjętych przez Departament Archeologii i Etnografii Azerbejdżańskiej Narodowej Akademii Nauk w wiosce Garajaemili w regionie Szamkir w północno-zachodnim Azerbejdżanie.

Wykopaliska te prowadzone są przez międzynarodową misję  niemiecko - gruzińsko - azerbejdżańską. Nadzór nad pracami pełnią archeolodzy: Florian Claus z Niemiec, Yulon Gagashidze z Gruzji i Ilyas Babayev z Azerbejdżanu. Misja, pracująca od 2006 roku, jest finansowana przez rząd niemiecki. Jak do tej pory odkopano fundamenty i środkowe kolumny budynku, zapewne mającego przeznaczenie administracyjne. Plan budowli składa się z dużego pomieszczenia o powierzchni 101 m2 i mniejszych - wokół niego. Odkryty budynek był prawdopodobnie częścią lokalnego ośrodka administracyjnego imperium Achemenidów na południowym Kaukazie. Podobny zabytek odkryto w regionie Qazakh w Azerbejdżanie, na północ od Szamkiru, w latach 1958-1959. Po upadku państwa Achemenidów, który nastąpił w latach 30-tych IV w. p.n.e. w wyniku podbojów Aleksandra Wielkiego, budynek przestał być używany. Archeolodzy mają zamiar przebadać okoliczny teren, gdyż w pobliżu Szamkiru znajduje się dużo pagórków, które mogą ukrywać kolejne ruiny.

Rejon Kaukazu w starożytności miał bardzo burzliwą historię. Persowie uzyskali kontrolę nad tym terenem po 550 r. p.n.e., gdy ich król, Cyrus Wielki, pokonał Medów, do tej pory dominujących na tym obszarze. Państwo perskie było podzielone na prowincje zwane satrapiami i częścią jednej z takich satrapii był zapewne rejon Szamkiru. Obszar ten był częścią krainy zwanej przez Irańczyków Aran, a przez Greków Albania (dla odróżnienia od Albanii na Bałkanach zwana była Albanią Kaukaską). Albania podlegała pod satrapę Medii. Wiemy to dzięki temu, że w 331 r. p.n.e. satrapa Medii, Atropates, brał udział w bitwie pod Gaugamelą po stronie króla perskiego Dariusza III przeciwko Aleksandrowi Macedońskiemu. W skład armii Atropatesa wchodziły także kontyngenty Albańczyków Kaukaskich.

Mimo klęski, Atropates pozostał wierny Dariuszowi i przeszedł na stronę Aleksandra dopiero po śmierci króla perskiego w roku 330 p.n.e. Z krótką przerwą w latach 328-327, Atropates dalej pełnił funkcję satrapy Medii. Po śmierci macedońskiego króla w 323 r. p.n.e. prowincja Atropatesa została okrojona, i dostał on pod swe władanie jedynie jej północną część. Jednak niedługo później odmówił swojego posłuszeństwa następcom Aleksandra i sam stał się udzielnym władcą satrapii, odtąd zwanej od jego imienia Media Atropatene, albo po prostu Atropatene. Ta nazwa w języku średnioperskim brzmiała Aturpatakan, potem Adurbadagan i w końcu w języku nowoperskim Adharbayagan, wreszcie - Azerbaydjan, skąd pochodzi polska wersja tej nazwy, Azerbejdżan.

Sam obszar Szamkiru znajdował się na pograniczu dwóch hellenistycznych państewek (znajdujących się na północ od Atropatene), które utrzymywały się w tym rejonie przez wiele wieków po upadku państwa Achemenidów: Iberii Kaukaskiej i Albanii Kaukaskiej. Okresowo tereny te były pod wpływami największej lokalnej potęgi, królestwa Armenii, przeżywającej szczyt rozwoju w I w. p.n.e. Wtedy jednak w Azji Zachodniej pojawili się Rzymianie, którzy podporządkowali sobie zarówno Iberię jak i Albanię. Od III w. n.e. o władzę nad Kaukazem skutecznie z Rzymianami walczyła Persja pod rządami dynastii Sasanidów (224-651 n.e.). Władcy Iberii i Albanii lawirowali pomiędzy dwoma potęgami, raz wchodząc w sojusz z Rzymianami, innym razem z Persami. Kres temu położyli Arabowie, którzy podporządkowali sobie cały Bliski Wschód w VII wieku. Jednak swój współczesny charakter Azerbejdżan zawdzięcza Turkom, którzy najechali rejon Kaukazu w XI wieku, w wyniku czego mieszkańcy Albanii i części Iberii zostali zasymilowani (większość Iberii weszła w skład królestwa Gruzji). Współcześni Azerowie są więc potomkami Albańczyków kaukaskich, Medów i Turków, stąd język azerski jest blisko spokrewniony z tureckim.

Tytus Mikołajczak

 

 

Na podstawie APA

Czytaj także

Kontrowersyjna tama

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2007 10:52
Opodal Pasargadów zbudowano tamę, która może zagrozić znajdującym się tam zabytkom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Imperium, którego nie było

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2008 16:44
Imperium Asyryjskie zostało zniszczone przez Medów i Babilończyków. Pozornie wszystko się zgadza, tylko że imperium Medów nigdy nie było…
rozwiń zwiń