"The Fighter" zagrała matkę dwóch braci-bokserów.
W tej kategorii nominowano także: Amy Adams ("The Fighter"), Helenę Bonham Carter ("Jak zostać królem"), Hailee Steinfeld ("Prawdziwe męstwo") i Jacki Weaver ("Królestwo zwierząt").
W tej kategorii nominowano także: Johna Hawkes'a ("Do szpiku kości"), Jeremy'ego Rennera ("Miasto złodziei"), Marka Ruffalo ("Wszystko w porządku") i Geoffrey'a Rusha ("Jak zostać królem").
Mellisa Leo i Christian Bale Najlepszy scenariusz oryginalny
"Jak zostać królem" Toma Hoopera został nagrodzony Oscarem za najlepszy scenariusz oryginalny. Statuetkę zdobył scenarzysta David Seidler.
Najlepszy scenariusz adaptowany
Aaron Sorkin otrzymał Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany. Sorkin to twórca scenariusza filmu "The Social Network" o powstaniu portalu Facebook.
Najlepsza muzyka
Trent Reznor i Atticus Ross zdobyli Oscara za najlepszą muzykę do filmu "The Social Network" Davida Finchera. Nagrodę wręczyli Nicole Kidman i Hugh Jackman. Na ścieżce dźwiękowej Trenta Reznora i Atticusa Rossa do filmu opowiadającego historię twórcy portalu społecznościowego Facebook dominuje elektronika, przeplatana z klasycznymi dźwiękami pianina. Utwory Trenta Reznora - a dokładniej jego grupy Nine Inch Nails - były już wykorzystywane w wielu filmach, m.in. w "Zagubionej autostradzie" Davida Lyncha.
Najlepszy dźwięk
W kategorii najlepszy dźwięk Oscar przypadł Lorze Hirschberg, Gary'emu A. Rizzo i Edowi Novickowi za dźwięk w filmie "Incepcja". Statuetkę zdobył też montażysta dźwięku tego filmu.
Najlepsza piosenka
Randy Newman otrzymał Oscara za piosenkę "We Belong Together" z filmu "Toy Story 3".
VIDEO Najlepszy film dokumentalny
"Inside Job" w reżyserii Charlesa Fergusona, który wini instytucje finansowe za spowodowanie największego kryzysu ekonomicznego od czasów Wielkiej Depresji dostał Oscara w kategorii film dokumentalny. Ferguson, który jest również producentem tego filmu, ma doktorat z nauk politycznych i, jak sam przyznaje, fascynuje się polityką.
Film ukazuje niepokojąco bliskie związki między światem polityki, finansów i nauki. "Inside Job" wygrał z filmami "Exit through the Gift Shop," "Gasland," "Restrepo" i "Waste Land."
Najlepszy film nieanglojęzyczny
Duński film "In a better world" w reżyserii Susanne Bier otrzymał Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Film Bier - opowiadający o ryzykownej przyjaźni dwóch duńskich rodzin - pokonał w rywalizacji o Oscara m.in. "Biutiful" z Meksyku w reż. Alejandro Gonzaleza Inarritu, grecki "Dogtooth" Giorgosa Lanthimosa, kanadyjskie "Pogorzelisko" Denisa Villeneuve'a i algierski "Outside the Law" Rachida Bouchareba.
Najlepszy film animowany
Oscara dla najlepszego filmu animowanego otrzymał "Toy Story 3".
Najlepsze zdjęcia
Wally Pfister - za zdjęcia do filmu "Incepcja" Christophera Nolana - zdobył tegorocznego Oscara w kategorii najlepsze zdjęcia. Wally Pfister, który w "Incepcji" filmował opowieść o poruszaniu się w labiryntach ludzkiego umysłu, pokonał m.in. autorów zdjęć do takich filmów jak "Czarny łabędź" Darrena Aronofsky'ego i "Jak zostać królem" Toma Hoopera.
Nagrodę wręczył Tom Hanks.
Najlepsze efekty specjalne
"Incepcję" Christophera Nolana uhonorowano Oscarem za najlepsze efekty specjalne.
Najlepszy montaż
Nagroda za montaż przypadła filmowi
"The Social Network".
Najlepsza scenografia
Oscar za najlepszą scenografię przypadł twórcom filmu "Alicja w Krainie Czarów" - Robertowi Strombergowi i Karen O'Hara.
Oscary za całokształt
Oscary za całokształt osiągnięć otrzymali: Jean-Luc Godard , Eli Wallach i Kevin Brownlow.
80-letni Jean-Luc Godard jest jednym z najwybitniejszych francuskich reżyserów. Uważa się go za czołowego twórcę nowej fali. Jego najbardziej znane filmy to "Do utraty tchu", "Pogarda", "Szalony Piotruś" i "Imię Carmen". Godard jest też scenarzystą i producentem filmowym. Jest uważany za niezwykle oryginalną indywidualność i za jednego z twórców kina autorskiego. 95-letni Eli Wallach jest aktorem. Urodził się w Nowym Jorku, w rodzinie Żydów pochodzących z Polski. Znany był z ról w westernach lat 60., zagrał między innymi w "Siedmiu wspaniałych" i "Dobry, zły i brzydki". Ostatnio zagrał epizodyczną rolę w "Autorze widmo" Romana Polańskiego. Kevin Brownlow to dokumentalista i historyk filmu. Zajmuje się głównie kinem niemym.
Wielkimi przegranymi Oscarów 2011 są filmy "127 godzin" nominowany w 6 kategoriach, "Wszystko w porządku", który miał szansę na 4 statuetki oraz "Prawdziwe męstwo", nominowany w 10 kategoriach.
Całą Oscarową galę śledzili goście Ryszarda Jaźwińskiego - Agnieszka Jakimiak, Błażej Hrapkowicz, Jakub Socha, Michał Walkiewicz . Aby posłuchać fragmentów audycji "Noc Oscarów w Trójce ", wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" , która znajduje się po prawej stronie artykułu. (mz, pj, usc, kk, pap, iar)