Kultura

Japońska Wiosna w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 15:10
Od 28 kwietnia warszawska publiczność może poznawać głębokie piękno tradycyjnej sztuki japońskiej. W programie festiwalu III Japońska Wiosna w Warszawie znalazły się liczne spektakle, koncerty, warsztaty z udziałem wybitnych artystów zaproszonych z Japonii.
Audio
  • Elżbieta Jabłońska nt. Festiwalu III Japońska Wiosna w Warszawie

 Elżbieta Jabłońska, członek Zarządu Fundacji Sztuki "Marebito", głównego organizatora Festiwalu III Japońska Wiosna w Warszawie, wyjaśnia, że w  tradycyjnej sztuce japońskiej niezwykle ważne jest czynne uczestnictwo widza. Dlatego w programie przewidziano wiele zajęć praktycznych. Najważniejsze z nich to: nauka tańca buyo prowadzona przez mistrzynię Nishikawa Fukushino, warsztaty teatru nō prowadzone przez mistrza Akirę Matsuiego oraz warsztaty haiku prowadzone przez wybitną tłumaczkę poezji japońskiej i poetkę Agnieszkę Żuławską Umedę.

Publiczność będzie miała szansę obejrzeć trzy unikalne występy. Po raz pierwszy w Polsce wystąpi 70-letnia mistrzyni tradycyjnego tańca gejsz Buyō, z pięcioma uczennicami. Będzie można zobaczyć również występ Akiry Matsuiego oraz mieszkającego w Warszawie tancerza Butō, Rui Ishihary.

Zdaniem Elżbiety Jabłońskiej sztuka japońska nie jest trudna w odbiorze. - Jest piękna, harmonijna, każdy ruch jest bardzo dopracowany. Przez to może ją zrozumieć każdy człowiek, bez względu na to z jakiej kultury pochodzi - dodaje.

Festiwal "III Japońska Wiosna w Warszawie" potrwa do 30 maja.

Aby wysłuchać całej rozmowy Piotra Kędziorka z Elżbietą Jabłońską, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku, który znajduje się boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

(mz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Kino, które nie zna granic

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 15:00
Westerny, filmy o tramwajach, retrospektywa Otakara Vavry i Adama Sikory - m.in. takie atrakcję czekają na uczestników festiwalu "Kino na Granicy".
rozwiń zwiń