Polskie Radio
Section05

Cieszyn

Europa Nostra 2024. Prestiżowa nagroda kulturalna w rękach stowarzyszenia Serfenta!

"Nobel w zakresie dziedzictwa kulturowego" dla projektu wokół plecionkarstwa autorstwa stowarzyszenia Serfenta to prestiż nie tylko dla samej instytucji, ale całego kraju! O tym, czym jest nagroda Europa Nostra i, jak podejść do tradycyjnego dziedzictwa w nowoczesny sposób usłyszymy w audycji!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Aleksandra Stec rzemiosło tradycja wiklina Mateusz Dobrowolski

Podróże Czejarka. Wafelek, tramwaj, 20 złotych oraz prawda o tym jacy są sąsiedzi Czesi. Cieszyn

Zabytkową Rotundę ma każdy z nas w swoim portfelu, na banknocie o nominale 20 złotych. Proszę sprawdzić. Ale jest też tramwaj, który nie jeździ, słynne na cały świat wafelki Prince Polo, wiertarki Celmy, studnia trzech braci oraz bardzo długa kłótnia o to czyje to miasto jest. Cieszyn ma też pierwsze w Europie publiczne muzeum i pierwszy browar... po przekroczeniu granicy. A jacy są Czesi? Które opinie o naszych sąsiadach są prawdziwe, a które nie? Na jakie słowa i dlaczego trzeba uważać? Podcast Podróże Czejarka odcinek nr 153. Video: bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio w środy, premiery video w niedziele.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka podróże Czechy

Jedno miasto, a dwa kraje. "Jedyne takie miejsce" prosto z Cieszyna

Mieszkańcy położonego na granicy Cieszyna i Czeskiego Cieszyna czują się jak u siebie po obu stronach rzeki Olzy, która płynie na granicy dwóch państw. W audycji "Jedyne takie miejsce" rozmawialiśmy m.in. o historii regionu i relacjach polsko-czeskich, słynnym cieszyńskim tramwaju czy Moście Przyjaźni. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka Czechy relacje polsko-czeskie zabytki architektura muzeum festiwal filmowy śląsk Cieszyński Morawy Kino na Granicy

Początek maja w Cieszynie to też literatura: 1 maja startuje festiwal Literatura na Granicy

Festiwal Literatura na Granicy – kilkudniowy, bogaty cykl spotkań i debat – towarzyszy cieszyńskiemu Przeglądowi Kino na Granicy już po raz siódmy. Wśród gości jak zwykle wielu cenionych pisarzy, reporterów i ludzi pióra tej części Europy. W tym roku zaplanowano 20 paneli, w których weźmie udział kilkudziesięciu uczestników. Będą to jak zwykle przekrojowe dyskusje, rozmowy o literaturze i spotkania z autorami.
Zobacz więcej na temat:  literatura KULTURA KSIĄŻKA literatura czeska reportaż literatura non fiction Literatura na Granicy Andrzej Jagodziński Kino na Granicy Jiří Menzel Radosław Nałęcz Trójka

Kino na Granicy: pięć dni projekcji, spotkań, dyskusji, wiele nowości, mnóstwo gości

Kino na Granicy, największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji rozpoczyna się już w środę 1 maja i potrwa do niedzieli 5 maja. O tym, jakie filmy zobaczymy, z jakimi gośćmi będziemy mogli się tam spotkać i w ogóle czego możemy się spodziewać podczas festiwalu w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim mówiła dyrektorka przeglądu Jolanta Dygoś. Trójka jest patronem medialnym festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Kino na Granicy festiwal filmowy Ryszard Jaźwiński Trójka

Kino na Granicy. "Najważniejsze wydarzenie przeglądu? Cieszyn przyciąga sam w sobie" [WIDEO]

- Festiwale walczą i zabiegają o swoich odbiorców. My mamy ten komfort, na co pracujemy przez cały rok, że do nas wielbiciele kina przyjeżdżają z własnej woli. Chcą się cieszyć filmami, aurą i wielością pozycji programowych - mówił w Dwójce Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy 26. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w Cieszynie.
Zobacz więcej na temat:  kino Aldona Łaniewska-Wołłk Łukasz Maciejewski Dwójka FILM KULTURA Kino na Granicy

Porównał rząd i PiS do nazistów. Jest decyzja sądu ws. wpisu cieszyńskiego samorządowca

Porównanie premiera Mateusza Morawieckiego, PiS i służb podległych MSWiA do nazistów to znieważenie i pomówienie - orzekł w poniedziałek cieszyński sąd. Chodzi o sprawę II zastępcy Burmistrza Cieszyna Przemysława Majora i jego wpis w mediach społecznościowych z końca 2021 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony śląskie premier Mateusz Morawiecki służby i bezpieczeństwo straż graniczna imigranci w Europie

Czworonożni detektywi z Cieszyna, czyli Kocia Szajka w Zagadkowym Studiu

Wszystko zaczęło się od "Kociej Szajki i zagadki zniknięcia śledzi" – książki, która przebojem zdobyła serca młodych, ale i starszych czytelników. Historia przygód grupy specjalnej cieszyńskich (czyli pochodzących z Cieszyna) kotów, które rozwiązują kryminalne zagadki, okazała się takim sukcesem, że wkrótce pojawiły się kolejne książki. Dzisiaj jest już ich pięć. A Zagadkowe Studio odwiedziła ich autorka, Agata Romaniuk.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA książki dla dzieci Katarzyna Stoparczyk Trójka