Kultura

Jubileusz Krafftówny

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 10:30
To już 65 lat odkąd Barbara Kraftówna pojawiła się na scenie. Z tej okazji Teatr Dramatyczny organizuje specjalny cykl wydarzeń m.in.jubileuszowy koncert z udziałem artystki.

Barbara Krafftówna to jedna z najbardziej lubianych i uznanych polskich aktorek. W dniach 14-22 maja Teatr Dramatyczny postanowił zorganizować moc wydarzeń poświęconych aktorce z okazji 65-lecia jej pracy artystycznej.

Jubileusz

Organizatorzy zapraszają na koncert, który będzie podróżą po wybitnych rolach Barbary Krafftówny z pogranicza komedii i groteski. Pragną przypomnieć aktorkę jako postać warszawskich kabaretów, piosenkarkę, pełną temperamentu kobietę. Ten jubileusz będzie również okazją do przypomnienia przebojów polskiej piosenki autorstwa: Jeremiego Przybory, Jerzego Wasowskiego, Adama Kreczmara, Jonasza Kofty i Agnieszki Osieckiej. Jubileuszowy koncert odbędzie się 18 maja na Dużej Scenie teatru. Wystąpią: Barbara Krafftówna (śpiew), Michał Salamon (instrumenty klawiszowe) i Janusz Sent (fortepian).

Koncert z udziałem Barbary Krafftówny to najważniejsze, ale nie jedyne wydarzenie "Tygodnia z Barbarą Krafftówną" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Organizatorzy przypominają, że artystka jest wciąż czynna zawodowo i zapraszają na spektakle z jej udziałem "Alicja" (przedstawienie będzie prezentowane w dniach 14 i 15 maja, a aktorka gra w nim rolę tytułową) oraz "Peer Gynt. Szkice z dramatu Henryka Ibsena" (21, 22 maja, tu Krafftówna pojawia się w roli Matki); oba w reżyserii Pawła Miśkiewicza.

Kariera

82-letnia dziś Barbara Krafftówna to niezapomniana Felicja z "Jak być kochaną" Wojciecha Jerzego Hasa, energiczna Honorata z "Czterech pancernych i psa", autorka wyśmienitych wykonań piosenek kabaretowych, w tym "Przeklnę cię" z kabaretu Starszych Panów.

Z ostatnich lat warto przypomnieć jej role m.in. w dwóch polskich filmach: "Rysiu" Stanisława Tyma (w roli "wicehrabiny") i "Ostatniej akcji" Michała Rogalskiego (2009, jako członkinię walecznego "oddziału" utworzonego przez emerytów, byłych powstańców warszawskich).

13 maja na ekrany trafi nowa komedia z jej udziałem, "Milion dolarów" Janusza Kondratiuka.

Urodziła się 5 grudnia 1928 roku w Warszawie. Już w czasie wojny uczyła się tańca i pantomimy, uczęszczała na zajęcia konspiracyjnego Studia Dramatycznego Iwa Galla. W 1945 r. na nowo podjęła naukę w Studiu, które po wojnie działało przy Teatrze Starym w Krakowie. W 1946 roku wyjechała, razem z grupą uczniów Studia, do Gdyni, gdzie Gall objął dyrekcję Teatru Wybrzeże. Debiutowała tam w listopadzie 1946 r. rolą Rybaczki w "Homerze i orchidei", sztuce Tadeusza Gajcego.

Potem występowała kolejno w teatrach: Jaracza w Łodzi (1949-50), Dramatycznym we Wrocławiu (1950-53, 1957-64, 1981-82), w teatrach warszawskich: Nowej Warszawy (1953-56), Komedia (1956-57), Narodowym (1964-69), Syrena (1969) i Współczesnym (1981-82). Grała też w stołecznym Teatrze Dramatycznym (1957-64, 1981-82), np. w sztukach: Witolda Gombrowicza ("Iwona, księżniczka Burgunda"), Bertolta Brechta ("Pan Puntila i jego sługa Matti" w reż. Konrada Swinarskiego), Witkacego ("W małym dworku") i Sławomira Mrożka ("Indyk").

W 1953 roku Barbara Krafftówna zadebiutowała w kinie - rolą u Jana Rybkowskiego i Jana Fethke, w "Sprawie do załatwienia". Swoje najlepsze filmowe role wykreowała u Wojciecha Jerzego Hasa - zagrała m.in. pełną liryzmu barmankę Zosię w "Złocie" (1961), wyniosłą i władczą postać pięknej Camilli de Tormez w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" (1964) i skromną postać Jadwigi w "Szyfrach" (1966). Za najwybitniejszą rolę Krafftówny uważa się postać aktorki Felicji, którą stworzyła w filmie Hasa "Jak być kochaną" (1962). Ten ostatni obraz przyniósł jej w 1963 roku nagrodę za wybitną kreację aktorską na festiwalu w San Francisco.

Inne role filmowe Krafftówny to m.in.: Zofia Karpińska u Leonarda Buczkowskiego w "Deszczowym lipcu" (1957), Stefka u Andrzeja Wajdy w "Popiele i diamencie" (1958), u Kazimierza Kutza - Niura w "Nikt nie woła" (1960).

Krafftówna występowała także w serialach. Dużą popularność przyniosła jej np. rola Honoraty - żywiołowej dziewczyny z Koniakowa, którą aktorka zagrała u Konrada Nałęckiego w serialu "Czterej pancerni i pies". U Pawła Komorowskiego wystąpiła jako pani Makowiecka, siostra Wołodyjowskiego w "Przygodach pana Michała".
Krafftówna ma jeszcze jedną pasję - kabaret. Występowała u Jana Pietrzaka w kabarecie "Pod Egidą" i w "Kabarecie Starszych Panów". Charakterystyczny głos pozwalał jej na różnorodną interpretację materiału muzycznego: od żartobliwego songu "W czasie deszczu dzieci się nudzą" przez liryczne "Zakochałam się w czwartek przypadkiem" po operetkowe, niezapomniane, "Przeklnę cię".

"Przeklnę Cię i Twoje wiarołomstwo, Przeklnę Cię i Twoje z nią potomstwo, Przeklnę Cię i już się nie ochronisz, w Paryżu, w Bolonii, przekleństwo me gonić będzie Cię, Przeklnę Cie, Przeklnę Cię..." - śpiewała, w duecie z Bohdanem Łazuką.

 

W 1983 roku wyjechała do Los Angeles na zaproszenie Leonidasa Ossetyńskiego, aktora i reżysera mieszkającego na stałe w USA. Zagrała tam w "Matce" Witkacego. Za tę rolę - zagraną w języku angielskim - otrzymała nagrodę prestiżowego miesięcznika "The Drama Logue". W Stanach Zjednoczonych mieszkała do 1998 r. Pod koniec lat 90. wróciła do Polski. W 2008 r., w dniu jej 80. urodzin, w warszawskim Teatrze Na Woli odbyła się premiera sztuki "Oczy Brigitte Bardot", którą Remigiusz Grzela napisał specjalnie dla Krafftówny. Aktorka zagrała w niej 108-letnią staruszkę, która "nigdy nie przestała marzyć".

Krafftówna jest laureatką bardzo wielu nagród i wyróżnień. W 1964 roku zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie "Kuriera Polskiego" na najpopularniejszą aktorkę polskiego ekranu. W 2006 roku otrzymała Złoty Medal Gloria Artis za zasługi dla polskiej kultury. W 2007 roku zdobyła tytuł Mistrza Mowy Polskiej.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Po drugiej stronie lustra

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2008 09:39
W ramach pierwszej odsłony Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Warszawa Centralna 2008 „Stygmaty ciała” Henryk Miśkiewicz zaproponował publiczności swój premierowy spektakl „Alicja”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

47. urodziny "Czterech pancernych i psa"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 09:00
Słynny serial telewizyjny ma 45 lat. 9 maja 1966 roku został wyemitowany pierwszy odcinek pod tytułem "Załoga".
rozwiń zwiń