Polskie Radio
Section05

język angielski

Angliści przebrani za kupców. Chciano zaimponować ambasadorce

Wiele trudu zadały sobie władze jednego z obwodów Turkmenistanu, by zapewnić ambasadorkę USA o wysokim poziomie życia w regionie. Nauczyciele języka angielskiego mieli zostać wysłani na bazar i przebrani za kupców, aby wywrzeć na dyplomatce jak najlepsze wrażenie. Do tego zakazano używania w dniu wizyty starszych aut od tych wyprodukowanych przed 2015 rokiem - informuje Radio Swoboda
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Turkmenistan USA

Ireneusz Kania i (prawie) wszystkie języki świata

- Zawsze miałem niezwykłą ciekawość świata jako mozaiki odmiennych kultur, sposobów bycia, duchowości. Bardzo to mnie pociągało i chciałem jakoś się do tego zbliżyć. Dlatego uczyłem się wielu języków – opowiadał w archiwalnej radiowej audycji Ireneusz Kania. Ten znakomity tłumacz zmarł dokładnie rok temu, 9 października 2023, w wieku 83 lat.
Zobacz więcej na temat:  Ireneusz Kania tłumacz literatura języki obce Daleki Wschód filozofia religia

Kompetencje przyszłości i trudności codzienności, czyli jak się uczyć języków obcych skutecznie?

To co zraża nas do mówienia w obcym języku to obawa przed popełnianiem błędów. Tymczasem zdaniem Jędrzeja Cytawy, poligloty, nie ma nic lepszego niż usłyszenie w odpowiednim momencie poprawki do swojego źle wypowiedzianego zdania w obcym języku, bo to jest idealny moment żeby lepiej zapamiętać. - Nie bójmy się popełniać błędów - ostrzegał gość Polskiego Radia Dzieciom w audycji wieczornej "Stefie Rodzica". Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja język polski języki obce nauka języków obcych poliglota

Języki obce. Czy poliglocie łatwiej wyrazić słowami uczucia?

Niekiedy języków obcych uczymy się dla przyjemności, jednak zazwyczaj stoją za tym ściśle określone cele. Jeżeli uczymy się wielu języków, to należy zaczynać od najprostszego dla nas? Czy kolejne języki, których się uczymy, będą dla nas łatwiejsze? Czy jeżeli posługujemy się językiem obcym, łatwiej jest nam wyrażać emocje?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska język polski poliglota język francuski język hiszpański

"Nie zamierzam ze sobą nic zabierać". Monika Morgan o zaczynaniu od nowa po powrocie z Wielkiej Brytanii

- W Wielkiej Brytanii mieszkam od 18 lat. Jako studentka anglistyki szukałam osoby, z którą mogłabym rozmawiać po angielsku z brytyjskim akcentem. Tak poznałam mojego przyszłego męża. Po studiach przeprowadziłam się do Anglii i zamieszkaliśmy razem na wsi – mówi Monika Morgan.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Wielka Brytania Anglia wieś Elbląg edukacja szkoła Małgorzata Frydrych

Język angielski przestaje być językiem obcym

Język angielski zmienił swoją rolę – przestał być językiem obcym i stał się integralną częścią naszego życia. Znajomość angielskiego nie jest już umiejętnością, która wyróżni wśród innych nasze CV, ale standardowym oczekiwaniem pracodawcy. A jak na proces nauki tego języka wpływa sztuczna inteligencja?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński komunikacja języki obce sztuczna inteligencja edukacja nauka języka angielskiego nauka języków obcych

„Budowanie życia od nowa”. Emigracja jako szansa lub kryzys

Polonia w Wielkiej Brytanii jest bardzo zróżnicowana. Mamy wojenną, solidarnościową Polonię, której dzieci i wnuki są już obywatelami brytyjskimi. I jest „młoda Polonia”, która przybywał po otwarciu granic i te różnice wyrażają się szczególnie w zasobach z jakimi te osoby przyjechały. Zwłaszcza w zakresie znajomości języka angielskiego, wsparcia jakie otrzymują z domu, czasu pobytu czy tego, jak się ich losy potoczyły. To wszystko wpływa na to jak sobie radzą z tym wyzwaniem jakim jest emigracja – mówi pracująca w Manchesterze, siostra Teresa Czyżak ze Zgromadzenia Sióstr Chrystusa Króla dla Polonii.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa kryzys alkohol narkotyki samotność depresja terapia psychoterapia Małgorzata Frydrych

Prestiżowy "Międzynarodowy Booker" trafił do bułgarskiego pisarza Georgi Gospodinowa

The International Booker Prize to przyznawana co roku nagroda dla najlepszej książki przełożonej na język angielski. Jest to zarazem jedna z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie literatury. Można powiedzieć, że jej przyznanie w 2018 Oldze Tokarczuk (za "Biegunów") w pewnym sensie otworzyło polskiej pisarce drogę do literackiej Nagrody Nobla. Czy tak będzie także w przypadku Georgi Gospodinowa?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura tłumaczenie Olga Tokarczuk Tomasz Miara Trójka