W tym roku akcja obchodzi jubileusz 10-lecia.
Minister kultury podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że w ciągu dekady organizatorom udało się doprowadzić do tego, że 40 proc. rodziców czyta swoim dzieciom książki. Ta akcja stała się wzorcem dla całej Europy - powiedział minister Bogdan Zdrojewski.
Aktorka Joanna Brodzik, matka trzyletnich bliźniaków i jednocześnie ambasadorka kampanii mówi, że sama była dzieckiem któremu czytano i teraz czyta własnym dzieciom. Dostrzega, że dzięki temu szybciej rozwija się i poszerza słownictwo jej synów, ale także wyobraźnia i umysł. W tej chwili ulubiona lekturą jej dzieci są wiersze Jana Brzechwy. "Małpa w kąpieli", "Stefek Burczymucha" i "Pan Tralaliński" Juliana Tuwima.
- To codzienne lektury obowiązkowe - mówi aktorka.
Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek przytoczył amerykańskie badania, według których czytanie dowartościowuje też rodziców - 70 procent spośród czytających dzieciom czuje się lepszymi rodzicami. Krzysztof Dudek podkreśla, że wspólne czytanie, służąc rozwojowi dzieci, buduje ich dobre relacje z rodzicami.
Każdy rodzic może czytać
Każdy rodzic powinien czytać dziecku, niezależnie od tego, czy ma dysleksję, czy się jąka - przekonuje prezes Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom, Irena Koźmińska. Podkreśla, że niepotrzebne są tu umiejętności aktorskie, ale obecność rodzica i dobry kontakt z dzieckiem. Audiobooki poleca do podróży lub do miejsc, w których trzeba czekać, np. w przychodniach lekarskich.
Od 29 maja do 5 czerwca Fundacja zaprasza wszystkich chętnych do udziału w jubileuszowym, X Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom. Inauguracja odbędzie się 1 czerwca w Cieszynie. Będzie to zarazem rozpoczęcie I Międzynarodowego Tygodnia Czytania Dzieciom, organizowanego wspólnie z czeską Fundacją Cele Cesko cte detem.
Na cieszyńskim moście przyjaźni odbędzie się wspólne czytanie "Lokomotywy" Tuwima, które poprowadzi Edyta Jungowska. Będzie wspólne śpiewanie piosenki "Kozel", którą zaintonuje Jaromir Nohawica. Organizatorzy i goście z różnych krajów podpiszą wspólnie proklamację programu "Cała Europa czyta dzieciom" (All of Europe Reads to Kids). Hasło kampanii Cała Polska czyta dzieciom brzmi: 20 minut dziennie. Codziennie. Patronem medialnym kampanii jest między innymi Polskie Radio.
IAR/Aleksandra Tycner/ab