Kultura

Swój Miłosz

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2011 06:00
Wilno, Krasnogruda, Szypliczki, Trakiszki, Gulbieniszki, Ejszeryszki to miejsca w których fotograf, Wojciech Prażmowski poszukuje odpowiedzi na pytanie "Czyj jest Miłosz: Polaków czy Litwinów?"

Czesław Miłosz związany był mocno i z Litwą i z Polską, dlatego odpowiedź na pytanie Prażmowskiego wydaje się jedna: "Miłosz. Tutejszy". Taki tytuł nosi też wystawa, którą od 3 sierpnia można będzie oglądać w Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Wojciech Prażmowski, wybitny częstochowski fotografik potwierdzenia tezy, że Czesław Miłosz jest "swoim" po obu stronach granicy, szukał podczas podróży szlakiem poety ze stolicy Litwy do Suwałk. Fotograf swą wędrówkę rozpoczął od Wilna i jego okolic, przejechał tereny Suwalszczyzny, odwiedził Krasnogrudę, Szypliszki, Trakiszki, Gulbieniszki, Ejszeryszki. To wszystko są miejsca, w których można odnaleźć ślady Miłosza.

Wystawę w Muzeum Etnograficznym w Warszawie stworzy 50 kolorowych oraz czarno-białych zdjęć, a towarzyszyć im będzie katalog z komentarzem Małgorzaty Maliborskiej, dziennikarki Polskiego Radia. Wydawnictwo przygotowane będzie w trzech językach: polskim, litewskim i angielskim.

Wojciech Prażmowski jest artystą urodzonym w 1949 roku w Częstochowie, profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, członkiem ZPAF. Fotografią zajmuje się od lat 70. ubiegłego wieku. Zaczynał od fotografii metaforycznej z wpływami konceptualnymi. Od 1989 roku tworzy fotografię, której koncepcja wyrażała tradycję najnowszej historii Polski, jej symboli i mitów. W 1995 roku rozpoczął wykonywanie serii "Hommage à..." poświęconej wybitnym twórcom XX wieku.

Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie, MOMA (Museum of Modern Art) w Nowym Jorku. W roku 2009 odznaczony Srebrnym Medalem Gloria Artis.

Wystawa "Miłosz. Tutejszy" zostanie otwarta w Warszawie 3 sierpnia i można będzie ją oglądać do 28 sierpnia. Następnie pojedzie do Wilna, Kłajpedy, Kiejdan i Częstochowy.

Wystawa realizowana jest w ramach obchodzonego w tym roku w Polsce Roku Czesława Miłosza. Honorowy patronat nad ekspozycją objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Trójka jest patronem medialnym wystawy "Miłosz. Tutejszy".

Zapraszamy do naszego serwisu specjalnego "Czesław Miłosz w Polskim Radiu".

(pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Rudowłosi w obiektywie Sharon Bareket

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2011 14:25
Rudy nie znaczy wredny, ale na pewno znaczy fotogeniczny. Plenerowa, warszawska wystawa zdjęć walczy z negatywnymi stereotypami dotyczącymi ludzi o marchewkowych włosach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz uważał, że literatura jest "turniejem garbusów"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2011 10:00
Do końca maja w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku można oglądać wystawę "Sztuka jest w ogóle podejrzana". Dzięki niej poznajemy mało znany stosunek Miłosza do sztuki.
rozwiń zwiń