Kultura

Noblista stawiał na Zagajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2011 11:06
Wielu z zapartym tchem oczekiwało wczoraj na ogłoszenie laureata najbardziej prestiżowej nagrody literackiej na świecie. Został nim Tomas Transtroemer. Jak się okazuje, on też miał swoje typy...

Zdradziła je dzennikarzom Monica, żona Tomasa Transtroemera: - Byliśmy przekonani, że Adonis byłby w tym roku dobrze przyjęty. Ale są też inni poeci godni nagrody, choćby Ko Un albo Zagajewski..

Sam noblista się nie wypowiada. Na początku lat 90. przeszedł wylew, więc dziś w jego imieniu mówi żona. I to ona zdradziła, że mąż "od jakiegoś czasu pracuje nad kilkoma drobnostkami".

Tegoroczny laureat literackiej nagrody Nobla uznawany jest za najwybitniejszego żyjącego poetę szwedzkiego. W noblowskich typach pojawia się od 20 lat. Szwedzka Akademia uhonorowano go za "zwięzłe, przejrzyste obrazy, które dają nam świeży dostęp do rzeczywistości". Nobel zasłużony, oczekiwany, przyznany za wartości literackie, a nie z powodów politycznych - takie komentarze pojawiły się w prasie na całym świecie.

Pierwszy zbiorek "17 wierszy" Tomas Transtroemer opublikował w 1954 roku. Został on uznany w Szwecji za jeden z najbardziej interesujących debiutów dekady. W kolejnych tomikach poeta opisywał m.in. swoje podróże po Bałkanach, Hiszpanii i Afryce. Tegoroczny noblista jest też tłumaczem. Przekładał na szwedzki m.in. wiersze Czesława Miłosza.

W Polsce ukazały się takie zbiorki wierszy "Moja przedmowa do ciszy" (1992), "Muzeum motyli" (1994), "Gondola żałobna" (1996), "Późnojesienny labirynt" (1997), "Niebieski dom" (2000), "Podsłuchany horyzont" (2005).

(pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Z Nobla cieszą się polscy poeci

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2011 14:00
- Za każdym razem, kiedy przyznawano Nobla, zastanawialiśmy się, dlaczego Akademia Szwedzka tak opóźnia laur, który się Tomasowi Transtroemerowi od dawna należy - mówi Urszula Kozioł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Córka noblisty: nawet nie oglądałam transmisji

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2011 18:29
Szwedzi świętują przyznanie literackiej Nagrody Nobla ich rodakowi.
rozwiń zwiń