Kultura

Co pod choinkę? Polską, dobrą książkę

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 12:00
Wybraliśmy dla Państwa najciekawsze propozycje polskich wydawnictw. Wśród nich książki dla dzieci, albumy przyrodnicze i historie o polskiej emigracji.
Audio

"Przygody Baltazara Gąbki. Trylogia", Stanisław Pagaczewski

 - Ojciec pomysł napisania książki o smoku wawelskim wziął z życia. Moja młodsza siostra nie zasypiała bez opowiedzenia bajki. Ojciec wymyślił wreszcie jedną centralną postać smoka, która codziennie miała inne przygody.

Wydawnictwo Literackie wznowiło właśnie kultową powieść szpiegowsko-podróżniczą "Przygody Baltazara Gąbki. Trylogia".

/
"Senny żywot Leonora de la Cruz", Agnieszka Taborska

- Święta Leonora była dla mnie kluczem do opowiadania o surrealistach - mówi w "Sezonie na Dwójkę" autorka książki Agnieszka Taborska - Byli oni ogromnie antyklerykalni i byli też, jak wszystkie ugrupowania artystyczne tamtych czasów, dosyć mizoginistyczni. Pomyślałam, że warto uczynić ich patronką kobietę i mniszkę.

"Senny żywot Leonora de la Cruz" (Wydawnictwo słowo/obraz/terytoria) to utrzymana w tradycji czarnego humoru i pełna zagadek opowieść o fikcyjnej osiemnastowiecznej wizjonerce, "odkrytej" przez francuskich surrealistów. Historię świętej Leonory, czytającej w snach przyszłość ludzkości, oraz dzieje zafascynowanych nią surrealistów ilustruje 35 barwnych kolaży w duchu Maxa Ernsta.

/
"M.O.D.A", Katarzyna Świeżak


- Moda dla mnie jest jednym z elementów życia. Pomyślałam, że dlaczego dzieci mają czerpać wiedzę jedynie z matematyki, z przyrody, z typowych przedmiotów szkolnych, skoro mogą tą wiedzę czerpać także z mody - mówi autorka książki Katarzyna Świeżak.

Wydawnictwo Dwie Siostry z serii, w której ukazała się "M.O.D.A" przygotowało także książki "D.O.M.E.K." o architekturze i "D.E.S.I.G.N." o wzornictwie. "M.O.D.A" to skrót od "Metki, Obcasy, Dżinsy, Adidasy". To opowieść o tym, co najciekawsze w modzie ostatnich 150 lat. Zawiera historie o najważniejszych postaciach związanych z projektowaniem ubrań i o ich niesamowitych pomysłach.

/
"Londyńczycy", Ewa Winnicka


W 2008 roku w Brixton młody artysta znalazł na śmietniku trzy tysiące czarno-białych fotografii. Bez podpisów, bez dat, niewiadomego autorstwa. Były tam damy w strojach wieczorowych, urzędnicy w garniturach, panny młode, księża, dzieci, aktorzy amatorskiej sceny. Tak oto zaczyna się niezwykła opowieść o polskich emigrantach w Londynie, rozbitkach z otoczenia Władysława Andersa, dla których nie było miejsca w powojennej Polsce.

- Te zdjęcia, które przypadkowo poznałam, zrobiły na mnie niesamowite wrażenie - mówi  Ewa Winnicka , autorka wydanej przez Czarne książki - Zawsze interesował mnie wpływ wielkiej historii na życie człowieka. 


/
"Polska dzika przyroda", Grzegorz Bobrowicz

- Najważniejsza jest miłość do przyrody - mówi autor zdjęć Grzegorz Bobrowicz. Jego autorski album, wydanym przez Arkady, jest efektem wielu lat spędzonych na podpatrywaniu, poznawaniu i fotografowaniu przyrody. W efekcie powstał fantastyczny dokument enklaw dzikiej przyrody – tajemniczego świata zwierząt i roślin nie zniszczonych codziennym działaniem człowieka. A takich miejsc jest w Polsce całkiem sporo!


 

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni