- Wokół szkła i ceramiki nazbierało się sporo stereotypów. Wystawa pokazuje ich miejsce w sztuce współczesnej - mówi Mariusz Łabiński z Muzeum Karkonoskiego.
W związku z otwarciem jeleniogórskiej placówki po remoncie, do końca stycznia wstęp do muzeum jest wolny. W środku wystawa "Światło i materia", czyli setki delikatnych, szklanych przedmiotów. Wystawy monograficzne prezentują bajeczne formy, które tworzyły prof. Krystyna Cybińska i Regina Włodarczyk-Puchała, jedna z prekursorek polskiego szkła artystycznego.
- Dobra sztuka nigdy się nie starzeje - mówi Łabiński w "Terenie Kultura". - Jeżeli będą Państwo oglądać te prace, poczujecie powiew młodości. W przypadku prof. Cybińskiej to jest retrospektywa, czego zupełnie nie czuć. To są kapitalne formy.
- To także w zasadzie pierwsza możliwość, by zobaczyć tak szeroki przekrój tego, co się we współczesnym, polskim szkle dzieje - mów Adam Abel. Popularne jest łączenie szkła z nowymi mediami, na wystawie znalazł się m.in. szklany obiekt "ożywiony" przez elektronikę, połączenia szkła i sztuki wideo, a także giętka ceramika, po której można pochodzić.
usc/fot.mat.prasowe