Nie sposób jest napisać o wszystkich wydarzeniach Europejskiej Nocy Muzeów, która w tym roku przypada na noc z 14 na 15 maja. Niemożliwym wydaje się napisanie nawet o wszystkich imprezach w Polsce. Każde muzeum, wszystkie galerie otwierają swe drzwi tej nocy. Do akcji dołączają się kluby, stowarzyszenia, pracownie.
Białystok, Bydgoszcz, Chorzów, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Łódź, Poznań, Radom, Rzeszów, Sandomierz, Sopot, Toruń, Wadowice, Warszawa, Wrocław, Zakopane to miasta, w których muzea otworzą się nocą dla gości. Kraków, Niepołomice, Wieliczka, Opole i Rybnik Noc Muzeów organizują tydzień później (21/22 maja). Dla żądnych mocnych wrażeń to doskonała okazja, żeby pogodzić muzealne, nocne świętowanie i odwiedzić np. Wrocław i Kraków.
Skąd się wzięła Noc Muzeów
Pierwsza tego typu impreza odbyła się w 1997 roku w Berlinie. Od 2001 jest akcją o zasięgu ogólnoeuropejskim. Uczestniczy w niej blisko 120 państw z całej Europy. Patronem imprezy jest Europejska Rada Europy, która za główny cel akcji obrała tworzenie płaszczyzny spotkania dla muzeów z prezentowaną przez nie sztuką oraz publiczności. W Polsce pierwsza Noc Muzeów została zorganizowana w 2003 roku, a co roku dołączają do niej kolejne miasta.
Noc Muzeów 2011 i radiowe imprezy
Wszystkie przygotowane na Noc Muzeów atrakcje można odnaleźć na portalu noc-muzeow.pl. Organizatorzy zapraszają do zwiedzania zakątków niedostępnych normalnie dla zwiedzających, uczestnictwa w grach miejskich, oglądania nieprezentowanych zwykle eksponatów, odkrywania tajemnic muzeów i galerii. Do programu dołączane są liczne wykłady, filmy, koncerty, akcje performance.
Radio-reklama (ulotka), Warszawa 1958 rok
Swoje drzwi tej nocy otwierają dla gości także instytucje, TVP czy placówki dyplomatyczne, Instytuty Kultury, BGK, Pałac Prezydencki i wiele innych. Do Nocy Muzeów dołącza się również Polskie Radio z Nocnym Salonem Radiowym, w którym odbędzie się spotkanie "Wsłuchaj się w historię" oraz inne atrakcje.
Polecamy warszawską Pragę
Święto galerii zawita również na warszawską Pragę, która przez wiele lat była zapomniana przez turystów, a nawet samych mieszkańców stolicy. Uznawana za dzielnicę bardzo niebezpieczną popadała w zapomnienie. Ostatnie lata to powolne odradzanie się Pragi. Odnajdujemy tu bardzo popularne w Warszawie zagłębia kulturalne, galerie i pracownie artystyczne.
Cukiernia i Muzeum Neonów
Od niedawna, na nowo swoje drzwi otworzył budynek dawnej Cukierni, miejsce znane nielicznym, acz warte odwiedzenia choćby podczas Nocy Muzeów. Mateusz Grzesiak, jeden z szefów Cukierni, opowiadał serwisowi kultura.polskieradio.pl o budynku, jego przestrzeniach i o tym, co się będzie tu działo w nocy z 14 na 15 maja:
- Jest to budynek starej Cukierni, mniej więcej z 1900 roku. Dawniej mieściła się tu fabryka ciastek, a my tu robimy galerię, miejsce spotkań, dom pracy twórczej. W przestrzeniach Cukierni były już organizowane sesje zdjęciowe, teledyski, był realizowany film dokumentalny.
- Cukiernia to fajna przestrzeń, a przy okazji ratujemy zabytkowy budynek. Chcemy łączyć epoki, starą, peerelowską i współczesną. Zbieractwo to nasze hobby i było ważnym bodźcem do stworzenia Cukierni – dodaje.
Cukiernia przy ulicy 11 Listopada 10.
Na czas Nocy Muzeów Cukiernia rozbłyśnie neonami. Gościnnie w jej przestrzeniach znajdą miejsce warszawskie, dawne reklamy świetlne zbierane i ratowane przez Muzeum Neonów. Witold Urbanowicz z Muzeum Neonów opowiadał serwisowi kultura.polskieradio.pl o neonach, które zostaną zaprezentowane w Cukierni. Aby wysłuchać rozmowy należy kliknąć w ikonę dźwięku, w boksie Posłuchaj po prawej stronie.
Z każdym neonem wiąże się ciekawa historia. Reklama restauracji Ambasador, przez pewien czas znajdowała się w garażu ambasadora Luksemburga - aby wysłuchać tej historii kliknij ikonę dźwięku - "Historia neonu Ambasador - opowiada Witold Urbanowicz".
Zobacz materiał Polskiego Radia "Warszawskie Neony".
Kolekcja neonów cały czas się powiększa. Witold Urbanowicz zapowiada niespodzianki na Noc Muzeów, jedną z nich zdradził serwisowi kultura.polskieradio.pl. W przestrzeniach Cukierni zaprezentowane zostaną stare tablice świetlne z Dworca Centralnego w Warszawie oraz jeden znany neon, czerwony, z ulicy Marszałkowskiej!
Kolejne pomieszczenia budynku będą miejscem ekspozycji starych rowerów i motocykli, przy jej organizacji pomaga m.in. Bum Cyk Cyk ze Stalowej. Na 22:00 zaplanowany jest wyjątkowy – rowerowy – koncert. Atrakcji przygotowanych przez Cukiernię dopełni pokaz slajdów z Warszawy pod tytułem "Migawki". Dla amatorów malarstwa, niekoniecznie tego z najwyższej półki, udostępniona zostanie "galeria brzydkich obrazów", tych, których nikt nie chce. Znawcy w niektórych z nich mogą dopatrzeć się ciekawych inspiracji, włącznie z nawiązaniem do samego Józefa Simmlera i jego obrazu "Śmierć Barbary Radziwiłłówny".
Adres Cukierni to ul. 11. Listopada 10.
Konopacki założył Pragę – Boom Pałacyku Ruń
Całkiem niedaleko Cukierni, na ulicy Strzeleckiej, znajduje się jeden z najważniejszych praskich zabytków, pałacyk założyciela Nowej Pragi, Ksawerego Konopackiego.
- Przez szereg lat ludzie zapominali, kto założył Pragę, a pałacyk popada w ruinę. Dziś widzimy jak odpadają tynki. Z tym pałacykiem się nic nie dzieje, nie ma na niego pomysłu - opowiada Natalia Romik z praskiego PRECLA, który zrzesza grupę osób pragnących ratować Pałac Konopackiego, proponujących ciekawe rozwiązania dla zagospodarowania tego budynku.
Na Noc Muzeów PRECEL wraz ze Stwarzyszeniem Nowa Praga przygotowuje akcję "Boom Pałacyku Ruń!". - Będzie to akcja konceptualna, chcemy zrobić performance. Odtwarzane będą odgłosy burzenia Pałacyku. Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na stan techniczny Pałacyku. Niejeden konserwator powie, że za kilka lat ten zabytek całkowicie zamieni się w ruinę - opowiada Natalia Romik. - Ze względu na małe fundusze, tym razem ograniczamy się tylko do takiej akcji. Będziemy ubrani w białe kombinezony robotnicze, a Pałacyk będzie oświetlony naszymi latarkami. To wszystko robimy sami, dlatego będzie to bardzo prosta akcja - dodaje.
Noc Muzeów startuje o 19.00
Paulina Jakubowska