Kultura

Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016!

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 16:59
Od 2009 roku polskie miasta starały się o tytuł ESK 2016. W finale rywalizowały: Gdańsk, Lublin, Katowice, Warszawa i Wrocław. We wtorek 21 czerwca w Starej Pomarańczarni w warszawskich Łazienkach ogłoszono zwycięzcę.
Audio
  • Wrocław Europejską Stolica Kultury 2016 - relacja Michała Nogasia
  • Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016

Ostatnie dni były bardzo pracowite dla miast walczących o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Każde zaprezentowało się w Warszawie przed 13-osobową Komisją Selekcyjną, złożoną z ekspertów Unii Europejskiej oraz polskich rzeczoznawców powołanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Wszyscy kandydaci przedstawili swoje półgodzinne prezentacje, a następnie przez godzinę odpowiadali na pytania członków komisji. Najlepszy okazał się Wrocław!

Z prezydentem zwycięskiego miasta Rafałem Dutkiewiczem rozmawia Michał Nogaś

 

Minister Bogdan Zdrojewski będąc dziś gościem Sygnałów Dnia w radiowej Jedynce mówił, że bez względu na to, które miasto zdobędzie tytuł, wszyscy kandydaci mogą być dumni z tego, jak przygotowali się do konkursu. Gość Polskiego Radia zwrócił uwagę, że członkowie jury byli pod wrażeniem tego, jak miasta rozwinęły się konkurując o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Zdrojewski dodał, że w Jury zasiadają przedstawiciele różnych środowisk, świata kultury i biznesu, oceniali zatem miasta z wielu różnych perspektyw.

Znamy już laureata, jednak wszystkie miasta zgodnie przyznają, że warto było przystąpić do konkursu. Kilka lat konkurowania o tytuł wiele zmieniło, a co najważniejsze, większość z zaplanowanych działań będzie realizowana niezależnie od wyniku konkursu.

- Dzięki przygotowaniom do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku kultura staje się jednym z najważniejszych elementów życia - zgodnie podkreślają specjaliści odpowiadający za starania poszczególnych polskich miast o ten tytuł. Jak wyglądały przygotowania, jakie propozycje kulturalne były przygotowywane możesz dowiedzieć się TU>>>

Nawiązanie dialogu pomiędzy władzami miast a ich mieszkańcami, zdefiniowanie problemów życia kulturalnego, zwiększenie zaangażowania mieszkańców w kulturę, zmiana w myśleniu o rozwoju miasta, nowe rozumienie kultury a nawet rewolucja mentalna - m.in. takie korzyści ze starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku wyliczają przedstawiciele pięciu miast, które zmagały się w ostatnim etapie konkursu.

O tytuł ESK 2016 w finale rywalizowały: Gdańsk, Lublin, Katowice, Warszawa i Wrocław.

Głównym wymogiem w konkursie postawionym przed każdym z kandydatów było opracowanie programu kulturalnego w oparciu o potrzeby mieszkańców miasta. W tym celu w polskich miastach kandydujących do tytułu zorganizowano kilkaset spotkań i konsultacji społecznych.

Specjaliści podkreślali również wagę współpracy z europejskimi partnerami, jaką udało się nawiązać przy okazji realizacji większych projektów kulturalnych.

Do pierwszego etapu konkursu o tytuł ESK 2016 stanęło 11 polskich miast: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa i Wrocław. 6 z nich odpadło w 2010 roku. Od dzisiaj będziemy bardzo uważnie obserwować, jak Wrocław wywiązuje się z zapowiedzi i buduje naszą Europejską Stolicę Kultury.

Paulina Jakubowska 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Wybierz swoją Europejską Stolicę Kultury 2016

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2011 22:00
Zbliżamy się do finału starań o tytuł ESK 2016 - wyniki poznamy już 21 czerwca. W najbliższym wydaniu Radiowego Domu Kultury w Trójce omówimy wyniki naszej ankiety a także raz jeszcze oddamy głos miastom - kandydatom do tytułu.
rozwiń zwiń