Magda Mikołajczuk w jedynkowej audycji "Kulturalna Europa" zachęcała do odwiedzenia Koszalina. Piotr Tyma, przewodniczący komitetu organizacyjnego festiwalu o koszalińskiej imprezie mówł tak. - Festiwal Kultury Ukraińskiej jest nie tylko przedsięwzięciem kulturalnym, ale także pretekstem do spotkania ludzi różnych profesji.
Podkreślał, że festiwal jest okazją do spotkania społeczności ukraińskiej, ale też ważnym wydarzeniem w relacjach polsko-ukraińskich.
Anna Kertyczak z Warszawy dodaje, że Festiwal to jest kawał historii. Jeszcze z dzieciństwa pamięta, jak jeździła na festiwale. - Ten Festiwal to jest wizytówka Związku Ukraińców w Polsce i niesamowita szansa, aby przez kilka dni wziąć udziałw takim bogatym programie kulturalnym - dodała.
Z organizatorami XX Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Koszalinie rozmawiała Anna Winnicka.
A w tym roku w programie i koncerty w amfitearze i w kościołach, wystawy, projekcje filmów, przedstawienia teatralne, koncerty muzyki ludowej, cerkiewnej i jazzowej w wykonaniu najlepszych zespołów ukraińskich. Bardzo wiele miejsc i różnego rodzaju przedsięwzięć kulturalnych.
Imprezy towarzyszące odbywają się również w Gdańsku (7-11 czerwca) i Szczecinie (19 czerwca).
Polska była pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy. Dla przypomnienia tej daty 2 lipca odbędzie się debata polityków, w której udział wezmą Wołodymyr Łytwyn – przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, były prezydent Aleksander Kwaśniewski i eurodeputowany Paweł Kowal. Miejscem debaty będzie Sala im. Czesława Niemena w siedzibie Polskiego Radia Koszalin.
Festiwal rozpoczął się wczoraj (28 czerwca) i potrwa do 6 lipca.
Organizatorem Festiwalu jest Związek Ukraińców w Polsce.