Filmoteka Narodowa od wielu lat zbiera i dba o materiały filmowe. Pomimo właściwego ich przechowywania ze względu na ich wieloletnią eksploatację i upływ czasu, stan techniczny (niejednokrotnie zły) uniemożliwia wytwarzanie kolejnych kopii tradycyjnymi metodami optycznymi.
- Dotyczy to w szczególności filmów najwybitniejszych oraz niemal wszystkich obrazów barwnych, których struktura chemiczna jest bardziej podatna na rozkład. Wytworzone przed laty kopie filmowe przy każdej projekcji ulegają stopniowemu zużyciu - tłumaczą pracownicy Filmoteki.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, jaką z dyrektorem Filmoteki, Tadeuszem Kowalskim, oraz z jej pracownikami przeprowadziła dla Dwójki Aleksandra Łapkiewicz.
Dlatego od kilku lat prowadzona jest cyfryzacja zbiorów. Dziś Filmoteka Narodowa uruchomiła Repozytorium Cyfrowe - nowy serwis, który ma pomóc w upowszechnieniu dziedzictwa filmowego w internecie.
W serwisie prezentowane będą uratowane poprzez cyfryzację:
- fragmenty filmów fabularnych powojennych
- filmy przedwojenne (prezentowane w całości!) z kolekcji wydawniczej Filmoteki Narodowej.
- niezwykle ciekawe Polskie Kroniki Filmowe z lat 1945-1950 dzięki współpracy z WFDiF
- unikatowe przedwojenne kroniki Polskiej Agencji Telegraficznej (1924-1939), czyli początki polskiej sztuki filmowej!
Założeniem digitalizacji jest stosowanie technologii bezpiecznych dla źródłowych materiałów oraz skanowanie z oryginalnych negatywów kamerowych, by przechwycić całe bogactwo informacji, zawarte na taśmie 35 mm.
- Wybierając tytuły przeznaczone do digitalizacji koncentrujemy się na filmach szczególnie zniszczonych i wykonanych na nietrwałych nośnikach - piszą twórcy Repozytorium Cyfrowego - Począwszy od najstarszych materiałów filmowych sukcesywnie będziemy digitalizować kolejne – dokumentalne, fabularne, animowane i eksperymentalne.
Polskie filmy trafią także na strony European Film Gateway oraz Europeany.
Portal polskieradio.pl oraz Program Drugi Polskiego Radia objęły stronę patronatem medialnym.
usc/mat.prasowe