1. Zapomniana kultura muzyczna polskiej wsi
Muzyka Odnaleziona to cykl krótkich programów prezentujących zapomnianą kulturę muzyczną polskiej wsi. W kolejnych odcinkach zawarto unikatowe nagrania archiwalne dokumentujące dokonania ostatnich wiejskich muzykantów.
Program prowadzi autor archiwum, człowiek wielce zasłużony dla zachowywania melodii wiejskich muzykantów – prof. Andrzej Bieńkowski.
Odcinki, w których występują skrzypkowie, mistrzowie gry na organkach i chóry wiejskich dziadów można oglądać w Ninatece .
2. Wilanów i Muzeum Sztuki w Łodzi w sieci!
Zbiory tych placówek (dzieła są w ultra-wysokiej rozdzielczości) można już oglądać w ramach platformy Google Art Project .
Muzeum Sztuki w Łodzi, jedna z najstarszych na świecie placówek gromadzących sztukę awangardową. Wilanów gromadzi sztukę pochodzącą z czasów przedrozbiorowych.
Google udostępniło także ostatnio zbiory archiwum Nelsona Mandeli
3. Słownik Władysława Bartoszewskiego
Zachęcamy do włączenia telewizora w święta! Program Drugi Telewizji Polskiej wyemituje w Święta Wielkanocne (6-9 kwietnia) cykl "Słownik Władysława Bartoszewskiego". Z profesorem o patriotyzmie porozmawia Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, o przyzwoitości Muniek Staszczyk, o dialogu Joanna Szczepkowska. O to na czym polega solidarność pyta Bartoszewskiego Janina Ochojska, o tożsamość profesor Szewach Weiss, a o wiarę biskup Tadeusz Pieronek.
4. Dokumenty w sieci
Filmów dokumentalnych w sieci nie brakuje. TU można obejrzeć na przykład dokument "Miłość, Europa, Świat" poświęcony Zygmuntowi Baumanowi, a TU fascynujący dokument o jedynej rodzinie mieszkającej w srogich warunkach, na zupełnym odludziu Alaski.
Polecamy także MUBI , pierwszy portal społecznościowy zrzeszający ludzi zainteresowanym filmem, który część swoich zbiorów udostępnia bezpłatnie i klasyki z Mosfilm, które najstarsza rosyjska firma produkująca filmy, udostępnia w sieci.
5. Radio gra
Święta warto oczywiście spędzić także przed radioodbiornikiem. W Trójce gościć będzie animator Mariusz Wilczyński i zafascynowany architekturą PRL-u, reportażysta Filip Springer. A w Dwójce transmitowany będzie festiwal Misteria Paschalia.
Na naszej stronie wysłuchać można archiwalnych, uroczych i bardzo zabawnych opowieści Jana Żabińskiego - autora audycji o życiu zwierząt (muchy tse-tse, misia koala czy ogórka morskiego...).
usc