- Portal jest skierowany do wszystkich, którzy chcą nie tylko biernie odbierać to, co kultura im daje, ale chcą też aktywnie w niej uczestniczyć poprzez wpisy, uzupełnienia, własne informacje - wyjaśnia minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. - W jakimś sensie jest to "facebook kultury" w Polsce. Kultury wielonarodowej i niezwykle bogatej, w której znajdą się postacie z najwyższej półki jak Witold Gombrowicz czy Wisława Szymborska, ale będą też poeci lokalni, miejsca, wspomnienia, szlaki i utwory - mówi Bogdan Zdrojewski.
- Polskie Radio udostępnia Mapie Kultury to, co ma najcenniejszego, czyli nagrania archiwalne - wywiady, reportaże, dokumenty o ludziach ważnych dla polskiej kultury - wyjaśnia prezes Polskiego Radia Jarosław Hasińki. - Posiadamy około miliona zarchiwizowanych plików. Najbardziej interesujące i te, do których mamy prawa przekazaliśmy nowemu portalowi – dodaje Jarosław Hasińki.
Aby dowiedzieć się więcej na temat Mapy Kultury kliknij w ikonkę "Mapa kultury w boksie "Video" w ramce po prawej stronie.
Jak działa Mapa Kultury?
Mapa Kultury dostępna jest pod adresem: https:\/\/mapakultury.pl/
Każdy chętny może zamieszczać na portalu informacje o ciekawostkach czy wydarzeniach kulturalnych i artystycznych, które dzieją się w jego miejscowości.
Użytkownicy portalu mogą opisywać biografie i nieznane fakty z życia ludzi kultury. Mogą także tworzyć dokumentacje miejsc zapomnianych lub wartych odwiedzenia, a także zamieszczać informacje o lokalnych obyczajach i tradycjach. Wszystkie wpisy mogą być komentowane i oceniane przez użytkowników.
Projekt jest wspólną inicjatywą Narodowego Centrum Kultury oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej, pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Polskie Radio i Telewizja Polska sprawują patronat nad portalem.
(mz, usc, pap, iar)