Walka z czasem trwa, Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA chroni i opracowuje zbiory Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Władysława Sikorskiego (IPiMS) w Londynie.
W tej chwili zdigitalizowano już 5000 archiwalnych fotografii, a IPiMS posiada jeszcze olbrzymie zbiory fotograficzne. Przy większości zdjęć umieszczona jest informacja "fotograf NN". Nieznani z nazwiska autorzy uwiecznili bardzo interesujące, czasem nawet trochę surrealistyczne sytuacje. Są zdjęcia polskich żołnierzy pakujących na pokład samolotu bomby powietrzne z namalowanym farbą napisem "Drżyjcie bandyci!", jest też zdjęcie niemieckiego żołnierza, który w 1939 roku zaznacza na samochodzie "Deutschland-Polen 1:0".
Zupełnie zachwycające jest powstałe w latach 30-tych zdjęcie hangaru na balony z wodorem, które posiadała jednostka wojskowa w Legionowie pod Warszawą (na hangarze obowiązkowo napis "Nie palić!").
- Miejscowy 2. Batalion Balonowy dysponował obszernym portem balonowym - czytamy w opisie zdjęcia - Jego najważniejszym elementem był ogromny drewniany hangar o konstrukcji szkieletowej, wzniesiony na początku lat 20. (...) Mógł jednorazowo pomieścić 6-7 napełnionych balonów kulistych 750 m3. Przed hangarem rozciągał się obszerny plac startowy (widoczny częściowo na zdjęciu). Było to główne miejsce ćwiczeń legionowskich baloniarzy.
W tym miejscu przed wojną odbywały się święta batalionu, na ołtarzu wykonanym z balonów częściowo wypełnionych wodorem odprawiane były nawet nabożeństwa polowe!
Współcześnie na miejscu hangaru stoją bloki przy ul. Zegrzyńskiej 11 i 19 na osiedlu Piaski w Legionowie.
Wiele z tych niepowtarzalnych zdjęć, niezwykle cennych dla badaczy, ze względu na brak inwentaryzacji i digitalizacji, do niedawna nie było w ogóle udostępnianych!
Posłuchaj nagranego przez Michała Nogasia dźwięku z Radiowego Domu Kultury w Trójce, gdzie Helena Sienkiewicz z Ośrodka Karta opowiada o digitalizacji. Kliknij ikonę głośnika po prawiej stronie artykułu.
Zdjęcia są też źródłem nowych informacji na temat rządu londyńskiego, gen. Sikorskiego, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (np. polskich dywizjonów lotniczych w Wielkiej Brytanii, marynarki wojennej, brygad spadochronowych, formowania Armii Polskiej w ZSRR) i życia codziennego na emigracji.
W galerii po prawej stronie artykułu znajdą Państwo na przykład zdjęcie wykonane pod Monte Cassino, na którym widzimy uśmiechniętego generała Andersa z mapą rozłożoną na trawie.
usc (na podst mat.promocyjnych, fot.NN, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie.)