Kultura

Art Boom trwa!

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2011 13:48
Przestrzeń Krakowa od kilku dni zagospodarowuje trzeci już Art Boom Festival. Malują mury, robią wystawy, chodzą po mieście angażują ludzi i tworzą miejsca.

Lato to czas festiwali wszelakich - muzycznych, artystycznych, cyrkowych, teatralnych, filmowych. Ja przede wszystkim lubię te interdyscyplinarne - łączące muzykę, architekturę, sztuki plastyczne, teatr, performance, wplatane w miasto lub wieś, angażujące mieszkańców, wkraczające w codzienną przestrzeń.

Jednym z takich festiwali jest krakowski Art Boom Festival, który rozpoczął się już 10 czerwca, ale trwa aż do 24 czerwca. Ten festiwal to, jak piszą organizatorzy, eksplozja sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej, sztuki, która prowokuje, zastanawia, wchodzi w interakcję z widzem, sprzyja kontemplacji. Jest to największy festiwal prezentujący w Krakowie sztukę współczesną: zarówno polską, jak i zagraniczną. Założeniem organizatorów jest stworzenie cyklicznego wydarzenia, które umożliwi trwały kontakt z najbardziej interesującymi zjawiskami w sztuce najnowszej.

To już trzecia edycja festiwalu. Jaką ma dziś pozycję? Czy przyjeżdżają tu znani artyści? Odpowiedzią może być fakt, że już podczas 1. Art Boom Festivalu swoje prace zaprezentowali m.in. Pipilotti Rist, Joanna Rajkowska, Pawel Althamer, Mirosław Bałka, Grzegorz Szwiertnia i Grupa Twożywo.

W tym roku ma miejsce kilka wydarzeń, które mnie szczególnie zainteresowały, mianowicie RUMB, Pomarańczowa Alternatywa - happeningiem w komunizm oraz tworzenie muralu przez artystę o pseudonimie BLU.

Czym jest RUMB?

 W internecie można natknąć się na taką oto definicję: Rumb to pozaukładowa miara kąta uzyskana przez podział okręgu na 32 części. Niegdyś powszechnie używana w nawigacji morskiej, nieomal całkowicie wyparta przez system 360°. Jeden rumb = 11,25°. Krakowski RUMB, ten z festiwalu Art Boom, nawiązuje to tej miary. RUMB jest rozkładany na planie róży wiatrów – nad jej ośmioma rogami rozciąga się kolorowy namiot, który tworzy tymczasowe schronienie dla grupy miejskich nomadów. Tuzin rowerów przemieszcza się przez miasto wioząc RUMB - w ich przyczepkach schowany jest niezbędny sprzęt do postawienia namiotu. A do czego ten namiot? Do dyskusji, pikników, spotkań. RUMB działa jak przenośne centrum aktywności miejskiej, instytucja kultury unplugged. Przez pięć pierwszych dni festiwalu RUMB jest animowany przez Zarząd Kuratorski ZOM i wybrane krakowskie organizacje. Po tym okresie zostanie oddany w służbę publiczną, przekazany do dyspozycji lokalnym artystom, entuzjastom i aktywistom, organizacjom pozarządowym, luźnym kolektywom i grupom przyjaciół - piszą organizatorzy. Za projektem architektonicznym RUMB stoją Natalia Romik i Ewa Rudnicka, kuratorami są Ruksza Stanisław i Szreder Kuba. To ciekawa propozycja, kolejny dowód, że kulturę można tworzyć wszędzie.

RUMB,
RUMB, zdjęcie pochodzi ze strony Art Boom Festival

 

Kim jest BLU?

Blu jest artystą urodzonym na początku lat 80. XX wieku. I tyle. Artysta nie szafuje swoją prywatnością, tworzy sztukę. Znane są jego murale w Berlinie, Walencji, Saragossie, Madrycie, Barcelonie czy Londynie. W Krakowie na miejsce swojej realizacji wybrał ścianę budynku przy ulicy Józefińskiej (Podgórze). Artysta udokumentuje swoją pracę w Krakowie filmem pokazywanym w trakcie trwania festiwalu.

Ważnym jest by nie zamykać Blu tylko w nurcie street artu. Oprócz murali realizację "non stop motion" wideo - filmy krótkometrażowe. Mimo że stara się unikać muzeów i galerii, to zdecydował się na udział w zbiorowym pokazie street artu w Tate Modern w Londynie w 2008 roku.

ding
ding dong dumb
Co z Pomarańczową Alternatywą?

W latach 80. XX wieku na ulicach miast w Polsce pojawiła się Pomarańczowa Alternatywa - uderzyła absurdem w absurd PRL-u. Jej orężem był happening, stąd tytuł wystawy "Pomarańczowa Alternatywa - happeningiem w komunizm", która zostanie otwarta 19 czerwca w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w ramach festiwalu Art Boom.

Ekspozycja zaprezentuje fenomen i historię Pomarańczowej Alternatywy, której działalność happeningowa stanowiła i nadal stanowi fenomen nie tylko na skalę Polski, ale całej Europy. Najbardziej rozpoznawanym symbolem Pomarańczowej Alternatywy do dziś są malowane na murach krasnale, ich też nie zabraknie na wystawie.

/

 

 

 

W programie 3. edycji Art Boom Festival jeszcze wiele atrakcji. Poszukajcie w ich programie czegoś dla siebie.

Paulina Jakubowska

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Przyznano nagrody 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 14:00
"Tonia i jej dzieci" Marcela Łozińskiego, "Argentyńska lekcja" Wojciecha Staronia i "1994" Kaveh Tehrani zdobyły najważniejsze nagrody na najstarszym, polskim festiwalu filmowym.
rozwiń zwiń