Tegorocznym tematem przewodnim Festiwalu Malta jest wykluczenie - rozumiane jako stan istnienia, w którym może znaleźć się każdy z nas. Dziś wszyscy walczą o swoje prawa: mniejszości etniczne, religijne, seksualne, kobiety, chorzy, niepełnosprawni, młodzi, starzy, single i rodziny wielodzietne. Artyści zaproszeni do udziału w festiwalu idiom "Wykluczenia" rozpatrują na bardzo różne sposoby, przyglądają się człowiekowi i światu. Jeśli ktoś chce podyskutować o tym zagadnieniu, będzie mógł to zrobić na Malcie, podczas dwudniowego forum.
- Najważniejszymi wydarzeniami będą na pewno polskie premiery teatralne: nowy spektakl Jana Fabre'a, którego polska publiczność miała okazję poznać w zeszłym roku w ramach idiomu "Flamandowie". W tym roku pokaże nową produkcję Prometheus Landscape II.
W przedstawieniu, odwołującym się do mitu prometejskiego, artysta stawia pytanie o ludzką wolność, często dobrowolnie odrzucaną przez ucieczkę od własnych pragnień, autentyczności decyzji oraz relacji (8 i 9 lipca, godz. 19:00, Aula Artis, bezpłatne wejściówki).
Na spektakl zapraszają organizatorzy festiwalu w trójkowym Radiowym Domu Kultury. Posłuchaj "Festiwal Malta - RDK Michał Nogaś"
Wśród przedstawień teatralnych zobaczymy również:
"After the Battle" COMPAGNII PIPPO DELBONO – to powrót na Festiwal Malta jednego z najciekawszych europejskich twórców teatralnych. "After the Battle" jest najnowszą produkcją Delbono, której premiera odbyła się 3 maja w Padwie. To spektakl będący autorskim wyobrażeniem o końcu mrocznych czasów przepełnionych kontrastami, przemocą, korupcją i kłamstwem, oraz o tym, co dzieje się po bitwie. (4 i 5 lipca, godz. 19:00, Aula Artis, bezpłatne wejściówki)
"I Apologize" i "Jerk" to dwa przedstawienia GISÈLE VIENNE, uważanej za jedną z najciekawszych osobowości artystycznych młodego pokolenia we współczesnym teatrze europejskim, wielokrotnej uczestniczki m.in. festiwalu w Awinionie, gdzie jej spektakle były wyprzedane do ostatniego miejsca. W spektaklach "I Apologize" i "Jerk" artysta proponuje introspekcję świadomie marginalizowanych, "zakazanych" obszarów – pożądania, śmierci i zbrodni. ("I Apologize" – 4 i 5 lipca, godz. 18:30, MTP Hala 6A, bilety 35 (25) zł; "Jerk" – 7 i 8 lipca, godz. 19:00, Stara Rzeźnia, bitety 35 (25) zł)
"Hard to Be a God" KORNÉLA MUNDRUCZÓ, węgierskiego reżysera znanego głównie ze swojej twórczości filmowej, którego jednak od pewnego czasu coraz bardziej zajmuje teatr, a jego osiągnięcia na tym polu są niezwykle ciekawe. Spektakl, będący swego rodzaju zbiorowym wyobrażeniem o tym, jak żyją ludzie znajdujący się na krawędzi, pokazuje kawałek świata, gdzie dostrzeżenie czegokolwiek w mroku wszechobecnego nieszczęścia sprawia trudność nawet Bogu. (8 i 9 lipca, godz. 21, MTP Hala 6A, bilety 35 (25) zł)
W poznański plener powróci też słynna LA FURA DELS BAUS - jeden z najbardziej nieprzewidywalnych zespołów teatralnych w Europie. Na finał tegorocznego Festiwalu Malta przygotował on zaadaptowane specjalnie do przestrzeni miejskiej Poznania przedstawienie "Los Nadies", które jest hołdem złożonym integracji, włączeniu we wspólnotę ludzi odrzuconych. Rozgrywający się pomiędzy Placem Wolności a Starym Rynkiem spektakl będzie wzruszającym i zapierającym dech w piersiach widowiskiem, w którym katalońscy artyści pokażą całą maestrię swojego warsztatu oraz bogactwo wykorzystywanych środków ekspresji. (9 lipca 2011, godz. 22:30, Pl. Wolności, wstęp wolny)
5 i 6 lipca przestrzenią wokół pomnika Armii Poznań zawładnie natomiast francuska grupa DEUXIÈME GROUPE D’INTERVENTION, która w wizyjnym, pełnym ruchu i muzyki przedstawieniu "Tragédie! Un poème" odwołuje się do napiętych i burzliwych relacji pomiędzy tym, co publiczne a tym, co prywatne, zastanawiając, czym obecnie - w zglobalizowanym, opanowanym przez tłum świecie - jest wspólna przestrzeń. Grupa zaprasza do dialogu widza, przechodnia, obywatela – wszystkich, którzy są podmiotami współczesnej agory. (5 i 6 lipca, godz. 21:00, ul. Księcia Józefa przy pomniku Armii Poznań, wstęp wolny)
W tegorocznym programie znalazły się także dwa niezwykle ciekawe przedstawienia typu site-specific, będące produkcjami Malty przygotowanymi specjalnie na festiwal.
Pierwszy z nich to "Egzamin" - nowy spektakl teatru USTA USTA REPUBLIKA, znanego z podejmowania wielopoziomowej gry z przestrzenią (6, 7 i 8 lipca, godz. 20:00, Fort VIII, ul. Rumuńska 15).
Drugi to performance "Autobus jedzie" autorstwa kolektywu SZYNGIERA/JAKIMIAK/BAUMGART, który odbędzie się w dawnym budynku Szpitala Psychiatrycznego w Owińskach pod Poznaniem. Inspirowany Kwadrofonią Ireneusza Iredyńskiego spektakl to zaproszenie do wędrówki po zakamarkach odmiennej teraźniejszości, ale także – innej świadomości (7 i 8 lipca, godz. 22:00 - autobus odjeżdża o godz. 22.15 z ul. Ewangelickiej).
Natomiast TEATR ÓSMEGO DNIA, we współpracy z osadzonymi w poznańskim Areszcie Śledczym przy ul. Młyńskiej 1, zrealizował projekt społeczno-artystyczny "Osadzeni". Jak mówią artyści: - Staraliśmy się oddzielić w losie osadzonych to, co przytrafiło się tylko im, od tego, co przytrafić się może każdemu […] pokazać ból istnienia niezależny od drastycznych czasem kryminalnych czynów (7 lipca, godz. 21:00, 8 lipca godz. 16:00, Sala Teatru Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44).
Maltańscy widzowie będą też mogli zobaczyć przedstawienie TEATRU PALMERA ELDRITCHA - "Alien", stworzone we współpracy z nowojorskim dramaturgiem Howardem Pflanzerem, który - zafascynowany spektaklem "Jarzenie" (pokazywanym na Festiwalu Malta w 2009 roku) - zaproponował zespołowi wspólne przedsięwzięcie. W tym spektaklu ekologiczne paranoje spotykają się z hipotezami o pozaziemskich cywilizacjach, a poznańska grupa komunikuje się z amerykańskim freakiem. Czy ocean, który dzieli twórców, jest barierą dla wyobraźni? (6 lipca, godz. 17:00 i 19:00, Sala Teatralna OT Maski)
Bardzo ciekawe zapowiada się również nurt muzyczny maltafestivalu - Dźwięki "wykluczonych" nad Maltą.
Cicha trójkowa niespodzianka
Radiowa Trójka jest patronem medialny festiwalu, ale nie tylko! Tym razem aktywnie włącza się w festiwalowe imprezy przez tzw. "słuchawkowy" program dzienny - SILENT MALTA! Organizatorzy zapraszają do Parku Mickiewicza i do klubu festiwalowego w Pasażu Kultury na Starym Rynku. Przed wieczornymi wydarzeniami Festiwalu Malta (od 12.00 do 15.00) można będzie posiedzieć na leżakach i na wypożyczonych słuchawkach śledzić losy bohaterów napisanej specjalnie na Festiwal Malta radiowej oraz teatralnej opowieści kryminalnej Jerzego Sosnowskiego "Ciałem w malinach", posłuchać pasjonujących słuchowisk teatru Polskiego Radia wybranych specjalnie na tę okazję przez red. Baszkę Marcinik lub kanału muzycznego, będącego autorskim dziełem Agnieszki Szydłowskiej. Posłuchaj "Silent Malta - RDK -Michał Nogaś".
Trójka na Malcie, Malta w Trójce - tu dowiesz się jak wygląda plan trójkowych audycji z festiwalu Malta w Poznaniu.
(RDK/pj/mat.pras)
Zapraszamy do Poznania na maltafestival od 4 do 9 lipca. Cały program festiwalu i informacje o artystach i spektaklach na: www.malta-festival.pl.