Na miejscu wspomnianej fontanny, a dokładnie na samej fontannie, na placu na Rozdrożu stanie statek kosmiczny. UFO wyląduje już 2 lipca. Ogromna instalacja przygotowywana jest przez grupę blisko 20 osób. Ma być miejscem, które sprowokuje warszawiaków do dyskusji na temat sposobów użytkowania miejskiej przestrzeni publicznej.
UFO czyli Unexpected Fountain Occupation jest kolejną odsłoną cyklu "UPDATES", który prezentuje międzynarodowej sławy artystów działających w przestrzeni publicznej. Za projektem UFO stoi kolektyw EXYZT. Do Polski zaprosiła ich Fundacja Vlepvnet od 2009 roku budująca projekt "UPDATES".
Aby sprawiedliwości stało się zadość, wraz z organizatorami należy wymienić jeszcze stołeczne biuro kultury, które wspiera UFO i wpisuje je w listę wydarzeń starań Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Praca wre, ale organizatorzy znaleźli też czas na spotkanie z dziennikarzami, aby już dziś mogli opowiadać o najnowszym kosmicznym zjawisku na placu na Rozdrożu.
Wielozadaniowy statek kosmiczny
Kuratorka projektu UFO, Ewa Rudnicka na pytanie czym jest UFO odpowiada tak:
- UFO z jednej strony jest pewną zabawą architektoniczną w przestrzeni publicznej, z drugiej jest pretekstem do dyskusji na temat tego, co się dzieje w ogóle w przestrzeni publicznej, jak może dochodzić do współpracy między urzędem miasta, osobami prywatnymi, sąsiadami. UFO to współpraca z różnymi instytucjami, architektami, zagranicznymi artystami. UFO jest wielozadaniowe.
Oni budują dla nas UFO - Ewa Rudnicka, kurator projektu i Nicolas Henninger z grupy EXYZT
Ewa Rudnicka zdradza, że fontanna przy placu na Rozdrożu, jako miejsce lądowania UFO, została wybrana ze względu na to, że artyści poszukiwali miejsca z jakimś problemem. Jakie jeszcze lokalizacje brane były pod uwagę możesz dowiedzieć się klikając w ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.
W czasie letnich miesięcy w UFO odbędzie się wiele wydarzeń – będą koncerty, dyskusje, filmy, będzie można tu moczyć nogi w basenie i miło spędzić czas. Kuratorka projektu opowiada o wszelkich atrakcjach planowanych w UFO – kliknij dźwięk w boksie Posłuchaj.
Ewa Rudnicka, ma już pewne doświadczenia z "wkraczania w przestrzeń publiczną", niedawno wróciła z festiwalu Art Boom w Krakowie, gdzie realizowała projekt RUMB. Zapytałam ją czy artystyczne aranżowanie przestrzeni i aktywizowanie mieszkańców rzeczywiście działa: - W Polsce jest to moje trzecie, może czwarte takie doświadczenie - muszę powiedzieć, że to działa. Przy fontannie pracujemy od trzech dni i już ludzie przychodzą, zadają pytania, bardzo się cieszą. Widzimy, że to może działać, tylko trzeba być otwartym, pokazywać, że wszyscy mogą tu przyjść. Chcemy pokazać, że to nie jest jakaś inwazja, kolejny bar piwny, ale miejsce właśnie dla wszystkich, gdzie można spędzić miło czas.
Rekomendacji dla UFO dostarczają wcześniejsze projekty grupy EXYZT, które były fantastycznie przyjęte. Ewa Rudnicka, brała udział w madryckim projekcie grupy, aby wysłuchać jej wrażeń z Hiszpanii kliknij dźwięk w boksie Posłuchaj.
2 lipca wielkie otwarcie UFO, Ewa Rudnicka zaprasza na spektakl, ze światłami i różnymi gadżetami, szczegółów nie zdradza, za to serdecznie zaprasza.
Stolica i UFO
Grzegorza Piątek, kierownik artystyczny starań Warszawy o tytuł ESK 2016, chętnie wita UFO na kulturalnej mapie Warszawy.
Wyniki konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury poznany już 21 czerwca (jak prezentują się polscy kandydaci możesz dowiedzieć się TU>>>). Włączenie się miasta w projekt UFO jest dowodem, że w Warszawie, niezależnie od uzyskania tytułu, będzie się działo. Grzegorz Piątek dodaje, że właśnie nie tylko o zwycięstwo chodzi. – Chodzi o to, żeby pomagać ludziom, którzy mają fajny pomysł, którzy mogą wnieść coś nowego w krajobraz miasta. Warszawiakom zależy na przestrzeni publicznej i potrafią się już nie tylko buntować przeciwko zabudowie kawałka parku, albo jakiejś ruchliwej trasie, ale też działać razem konstruktywnie. Mamy nadzieję, że ESK i w ogóle działania kulturalne w mieście będą czyniły z biernych i niezainteresowanych miastem mieszkańców takich aktywnych i pewnych siebie obywateli, którzy wierzą, że mogą wpływać na przestrzeń miasta.
Fundacja Vlepvnet i przedstawiciele Warszawy
Okupacja fontanny i cykl UPDATES
UFO czyli Unexpected Fountain Occupation jest kolejnym wydarzeniem z projektu "UPDATES" realizowanego przez Fundację Vlepvnet. Mateusz Ściechowski, koordynator projektu UFO z Fundacji Vlepvnet opowiedział nam o tym cyklu i jego wcześniejszych realizacjach. W 2009 roku Fundacja Vlepvnet zaprezentowała ukraińskiego artystę APL315, zrealizował on mural na warszawskich Szmulkach. Golejnym gościem był belgijski artysta ROA, następnie włoski mistrz wielkiego formatu BLU. W tym roku cykl "UPDATES" otworzył ELTONO, który na ulicy Złotej 73A przy wielkim wsparciu lokalnej społeczności namalował mural.
Zjedzmy śniadanie i pomóżmy UFO
Jeszcze przed 2 lipca UFO zadba o warszawiaków, 25 czerwca o 12.00 na budowie UFO organizowane jest śniadanie dla sąsiadów, na które zaprasza Paulina Braun odpowiedzialna za "Spacer z Sąsiadem" w ramach UFO. Posłuchaj dźwięku w boksie po prawej stronie.
W projekt UFO można zaangażować się już dziś. Praski Instytut Nitro zbiera meble dla UFO (znajdziecie ich na facebooku). Potrzebny jest sprzęt AGD, meble, materace, naczynia.
Informacji o działaniach w UFO na pewno nie zabraknie na naszym portalu.
Paulina Jakubowska
KONKURS - ROZWIĄZANY
A dziś mamy prezenty od Warszawy, kandydatki do tytułu Europejska Stolica Kultury 2016, dla naszych czytelników. 5 warszawskich koszulek.
Pierwsza, piąta, dziesiąta, piętnasta i dwudziesta osoba, która napisze do nas na adres: kultura.konkurs@polskieradio.pl
w tytule maila wpisując Warszawa - Europejska Stolica Kultury 2016 otrzyma od nas jedną z koszulek. W treści maila należy podać imię, nazwisko, adres do korespondencji i zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów organizacji konkursu i publikacji imienia i nazwiska w serwisie kultura.polskieradio.pl
Warszawskie koszulki otrzymują:
1. Katarzyna Romanowska
2. Agata Kobuszewska
3. Karol Szczepanik
4. Przemek Tryć
5. Iga Wiśniewicz