Kultura

Nagroda Mackiewicza: za prawdziwą niezależność

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 08:00
- Z ogromnym wzruszeniem stoję tu dziś przed Państwem i przyjmuję wyróżnienie w zastępstwie za mojego nieżyjącego męża. Nagrodzie patronuje pisarz niebywale przez Tomka ceniony - mówiła odbierając nagrodę Magdalena Merta.
Audio
Redakcja wileńskiego dziennika Słowo. Od prawej stoją: Bolesław Wit-Święcicki, Witold Tatrzański, Józef Mackiewicz, Kazimierz Luboński, Hartung.
Redakcja wileńskiego dziennika „Słowo”. Od prawej stoją: Bolesław Wit-Święcicki, Witold Tatrzański, Józef Mackiewicz, Kazimierz Luboński, Hartung.Foto: Wacław Żyliński/ wikipedia, domena publiczna

Nagrodę Mackiewicza wręczono tradycyjnie, wieczorem 11 listopada. Przyznawana jest ona dziełom ze względu na ich walory literackie oraz tematykę ważną kulturowo, społecznie lub politycznie.
- Gdybym miał jakoś oceniać swoją książkę, to myślę, że to jest jej największa wartość: że jest jasno rozdzielone dobro i zło. Wbrew temu, co się dzisiaj cały czas mówi i pisze - mówił odbierając wyróżnienie Tadeusz Płużański, autor "Bestii".

Dowiedz się więcej o przyznaniu nagrody >>>
Jury przyznało dwa wyróżnienia. Pierwsze z nich przypadło Renacie Lis, autorce biografii "Ręka Flauberta" (patronat Dwójki), drugie - Tadeuszowi Płużańskiemu za książkę "Bestie". Płużański opisuje w niej procesy sądowe ofiar stalinowskiego terroru w Polsce lat 40. i 50.

/

W tym roku nagrodę otrzymał pośmiertnie Tomasz Merta. Zmarłego tragicznie w katastrofie smoleńskiej historyka myśli politycznej i publicystę nagrodzono za tom pism zebranych "Nieodzowność konserwatyzmu".

Zobacz serwis specjalny Smoleńsk 2010 >>>

- Uczcijmy pamięć Tomasza Merty chwilą milczenia - mówił w trakcie uroczystości przewodniczący kapituły, Stanisław Michalkiewicz.
- Proszę wybaczyć, że nie mogę być tak radosna, jak dzisiejsi pozostali laureaci, że moja radość jest po trosze radością przez łzy. Że nad tym wielkim odczuwanym szczęściem, że nagrodę przyznano właśnie książce Tomka, kładzie się cieniem jego nieobecność.

O Józefie Mackiewiczu słuchaj w serwisie specjalnym Radia Wolności >>>

Patron nagrody, Józef Mackiewicz, brat Stanisława Cata-Mackiewicza, był autorem książek łączących fabułę z dokumentem, takich jak "Droga donikąd" (1955), "Nie trzeba głośno mówić" (1969), "Lewa wolna" (1965). W 1943 roku za zgodą Niemców i za wiedzą władz AK, Mackiewicz uczestniczył w ekshumacji grobów jeńców polskich w Katyniu, co opisał w relacji "Zbrodnia w lesie katyńskim" (1944). Od 1945 roku mieszkał na emigracji - w Londynie, potem w Monachium, gdzie zmarł w 1985 roku.

 

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Jedynie prawda jest ciekawa

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2010 06:46
Józef Mackiewicz to jeden z najważniejszych pisarzy polskich XX wieku. Jego talent prozatorski doceniano niemal jednogłośnie. Wśród jego czytelników był Hertz, Gombrowicz czy Wittlin, Czesław Miłosz nazywał go „najlepszym polskim prozaikiem powojennej Polski”. W styczniu minęło 25 lat od jego śmierci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zyzak dostał nagrodę im. Mackiewicza

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2010 03:00
Nagrodzono go za książkę "Lech Wałęsa. Idea i historia". Wręczenie nagrody odbyło się w czwartek w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Merta pośmiertnie laureatem nagrody im. Mackiewicza

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2012 20:20
Zmarłego tragicznie w katastrofie smoleńskiej historyka myśli politycznej i publicystę nagrodzono za tom pism zebranych "Nieodzowność konserwatyzmu".
rozwiń zwiń