Małgorzata Mietkowska i Marek Maldis, w audycji wyemitowanej 29 grudnia 1980 roku pytają Czesława Miłosza co znaczy dla Niego ta nagroda? co dalej, co po Noblu?
Noblista odpowiada z humorem i swadą. Chętnie opowiadał o swojej pracy wykładowcy w Berkeley, o kontaktach ze studentami i ich percepcji poezji. Jak zdradził dziennikarzom Polskiego Radia na zajęcia ze studentami przychodził bez notatek, wszelkie wykłady wygłaszał z głowy.
Czesław Miłosz pragnął, aby Nagroda Nobla była etapem w jego życiu, pewnym epizodem, a nie ukoronowaniem. Po 1980 roku, kiedy został wyróżniony przez Szwedzką Królewską Akademię Naukową w Sztokholmie, polski pisarz wydał kilkadziesiąt publikacji. W naszym serwisie specjalnym Czesław Miłosz w Polskim Radiu można sprawdzić, jak potoczyły się losy polskich laureatów literackiej Nagrody Nobla, po otrzymaniu wyróżnienia.
W tym tygodniu trzy swoje ulubione utwory Czesława Miłosza poleca Krystyna Budniewska, dawna dziennikarka Polskiego Radia , a wśród nich odnajdziemy "W Warszawie", "Naród" i "Spotkanie". Pani Krystyna opowiada o nich pełna pasji i emocji.
Zapraszamy do naszego serwisu.