Kultura

Wyłączamy system - świętujemy wolność

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2011 09:42
Bez zadęcia, akademii, przemówień czy oficjalnych delegacji, a za to fiestą, koncertem, kinem świętować można w Warszawie 22. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku.

To już trzecia edycja warszawskiego Święta Wolności organizowanego pod patronatem prezydent Warszawy przez stołeczny Dom Spotkań z Historią.

Pełna nazwa imprezy to "4 VI Wyłącz system vol. 3", a w jej programie - kino plenerowe, koncerty gry rodem z PRL-u i uroczysta Fiesta w Hotelu Europejskim.

Z jakiej to okazji?

Najlepszym wyjaśnieniem będą słowa organizatorów: "Spektakularne zwycięstwo polskiego społeczeństwa, w tym zwykłych ludzi, którzy w wyborach do Sejmu 4 czerwca 1989 roku solidarnie powiedzieli NIE systemowi, zapoczątkowało proces przechodzenia Polski do demokracji, a w szerszej perspektywie przyczyniło się do końca komunizmu w Europie" - piszą na swojej stronie.

Skwer u zbiegu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie, tu gdzie zwykle odbywają się wystawy prezentowane przez Dom Spotkań z Historią, będzie tętnił życiem. Na ekranie zobaczymy wspaniałe filmy m.in. "Ucieczka z kina 'Wolność'" Wojciecha Marczewskiego, "Rozmowy kontrolowane" Sylwestra Chęcińskiego, "Mniejsze zło" Janusza Morgensterna czy "Wszystko, co kocham" Jacka Borcucha.

Tancerze, muzycy, performerzy poprowadzą warsztaty "Feel Free Arts! - Sztuka Wolności".

Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w popularnych w PRL-u grach. Proszę Państwa wyciągamy kapsle, gumę i gramy "w klasę". I Gary Cooper - tak, tak, ten z najsłynniejszego solidarnościowego plakatu wyborczego - zaprasza do wspólnych zdjęć.

Skwer odwiedzą również cudzoziemcy, ci, którzy w czasach PRL-u zdecydowali się osiedlić w Polce - można będzie zapytać ich motywy tych decyzji.

Kiermasz książek, winyli i ręcznych robótek - to gratka dla kolekcjonerów pamiątek z tamtych lat. Wszystkiego dopełni plenerowa ekspozycja "1989 Koniec systemu" i "Ulotna historia muzyki" - wystawa ulotek emitowanych przez warszawskie kluby i instytucje kultury w latach 1989-2010.

Można będzie też odpocząć czy to w legendarnej kawiarni "Niespodzianka", czy to w plenerowej kawiarni "Strefa zielonej karty".

Na skwerze przy Karowej zostanie także ustawiona urna, do której będzie można wrzucać głosy zawierające odpowiedzi na pytanie zaproponowane we wcześniejszym głosowaniu przez mieszkańców stolicy.

Wymieniając dalej koniecznie muszę wspomnieć o artystycznej wersji "wolnej stolicy", którą stworzą graficiarze, w rytmie muzyki hip-hopowej. A że hip-hop to niekoniecznie muzyka PRL-u, to organizatorzy zapraszają do dyskusji o fenomenie festiwalu w Jarocinie z udziałem m.in. jego twórcy Waltera Chełstowskiego, Tomasza Budzyńskiego z grup "Siekiera" i "Armia" oraz Krzysztofa Grabowskiego z "Dezertera".

A na koniec wieczorna Fiesta -- zabawa w Hotelu Europejskim, podczas której na żywo będą kręcone legendarne PRL-owskie programy i seriale telewizyjne m.in. "Dziennik telewizyjny", "Jacek i Agatka", "Czterech pancernych i pies" oraz "Niewolnica Izaura".

Dom Spotkań z Historią nie odpuści świętowania także w niedzielę. Drugi dzień weekendu to występy bębniarzy, okazy teledysków i filmów i wystawa plakatów.

Szczegóły są dostępne na www.wylaczsystem.pl. Polecamy.

 

Imieniy Polski

W Warszawie odbędzie się też impreza na Polu Mokotowskim - "Imieniny Polski". Warszawiacy będą mogli złożyć życzenia Solenizantce i zrobić sobie specjalne, imieninowe zdjęcie. Można będzie zatańczyć na dancingu, wyruszyć na piłkarski tor przeszkód PL.2012 z pytaniami o Euro oraz zagrać imieninowy turniej piłkarski. Mieszkańcy stolicy będą także mogli zagrać w badmintona, frisbee, szachy lub warcaby. Dla najmłodszych przygotowany zostanie specjalny kącik z kolorowankami.

 

(pj/PAP)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Murale z nutą nostalgii

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 14:15
Reklamowe malowidła ścienne z epoki PRL-u powoli znikają z naszych ulic. O ich roli można podyskutować w MSN w Warszawie.
rozwiń zwiń