Kultura

Dokument o Józefie Czapskim w TVP2

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2015 12:00
"Józef Czapski – świadek wieku, 1896-1993" - dokument Andrzeja Wolskiego pod takim tytułem wyemituje w poniedziałek o godz. 22.55 TVP2.
Kadr z filmu Józef Czapski  świadek wieku, 1896-1993.
Kadr z filmu "Józef Czapski – świadek wieku, 1896-1993".Foto: mat. promocyjne

Józef Czapski to jedna z najważniejszych postaci polskiej kultury XX wieku. W niepublikowanych wcześniej archiwalnych wypowiedziach ten wybitny malarz, pisarz, więzień Starobielska, żołnierz armii Andersa, współzałożyciel Instytutu Literackiego i współpracownik paryskiej "Kultury" opowiada o swoim życiu i twórczości. Film "Józef Czapski – świadek wieku, 1896-1993" będzie można obejrzeć w poniedziałek (19.10) o g. 22:55 w TVP2.

Józef Czapski - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

W filmie znalazły się unikalne, często wcześniej nieemitowane materiały archiwalne, m.in. fragmenty wypowiedzi Józefa Czapskiego dla telewizji francuskiej z 1973 roku nagrane w ramach cyklu "Archiwa XX-ego wieku", obszerny materiał telewizji niemieckiej (SFB) nagrany w 1981 roku; fragmenty rozmowy pomiędzy Józefem Czapskim, Konstantym Jeleńskim i Wojciechem Karpińskim nagranej w 1984 przez Agnieszkę Holland i Andrzeja Wolskiego, a także ważny materiał nakręcony w 1987 roku przez Andrzeja Wajdę.

Wszystkie te materiały są komplementarne i stanowią bazę dla filmowego dokumentu, w którym Czapski, w 4 językach, opowiada o swoim życiu Europejczyka, Polaka, kosmopolity w najlepszym znaczeniu tego słowa. Czapski jest świetnym mówcą i mimo tragicznych przejść i traumatycznych doświadczeń, opowiada o tym z werwą i humorem. Mówi zarówno o swoim życiu jak i o ewolucji swoich poglądów i postaw życiowych (np. przemianie z pacyfisty w żołnierza, konflikcie głębokiej wiary z koniecznością zabijania ludzi na wojnie).

Konsultantami artystycznymi filmu są Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda, a konsultantem historycznym Wojciech Karpiński.

mat. prom. TVP2/fbi

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Rozkwit polskiego kina autorskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2015 19:05
Europejska Nagroda Filmowa, nominacje do Oscara i Złotych Globów. „Ida” podbija kolejne światowe festiwale, a jeszcze do niedawna mało kto sądził, że polski film będzie miał szansę na sukcesy tej rangi. Obraz Pawła Pawlikowskiego jest doskonałym przykładem na to, że kino autorskie w Polsce nabrało wiatru w żagle.
rozwiń zwiń