Kultura

Światowa encyklopedia filmu religijnego

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2007 09:00
Publikacja ks. Marka Lisa omawia nie tylko te filmy , które pokazują religię w pozytywnych jej aspektach, stanowiąc ilustrację opowieści biblijnych.

Światowa encyklopedia filmu religijnego stanowi rozszerzenie, jak pisze we wstępie pomysłodawca całego przedsięwzięcia, a także jeden z redaktorów tego wydawnictwa  ks. Marek Lis, Encyklopedii kina, która ukazała się kilka lat temu pod redakcją Tadeusza Lubuskiego. Jest to jedyne w swoim rodzaju tego typu wydawnictwo na polskim rynku, gdyż dotyczy ono  filmów religijnych, w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu, z całego świata, zarówno fabularnych jak i dokumentalnych, animowanych oraz muzycznych.

CHCESZ WIĘCEJ KULTURY? POSŁUCHAJ SERWISU!

Celem autorów tego wydania, jak dowiadujemy się ze wstępu było omówienie filmów nie tylko tych, które pokazują religię w pozytywnych jej aspektach, stanowiąc ilustrację opowieści biblijnych, ale także tych filmów, które budziły i nadal budzą, mimo upływu czasu wiele emocji i kontrowersji. Nie dziwi zatem obecność w encyklopedii takich filmów jak: Ewangelia według Świętego Mateusza w reżyserii Piera Paolo Pasoliniego z 1964 roku, której jak czytamy „pierwsze kinowe projekcie [...] wywołały silne spory: marksiści zarzucali reżyserowi zdradę walki klas i poetycki irracjonalizm, inni w Jezusie sfilmowanym przez marksistę dostrzegali utopijnego rewolucjonistę”; czy Ostatnie kuszenie Chrystusa w reżyserii Martina Scorsese z 1988 roku, obraz podejmujący watek cielesności samego Jezusa, za co zresztą film został uznany za bluźnierczy i nigdy nie doczekał się w Polsce premiery kinowej.

Nie sposób oczywiście, przy tak dużej liczbie haseł, przedstawić wszytkich tych najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych filmów podejmujące watek religijny, zainteresowani z pewnością zajrzą do encyklopedii.

Umieszczenie w jednej encyklopedii pod hasłem „film religijny” tak różniących się od siebie filmów stanowi niezaprzeczalnie wartość Światowej encyklopedii filmu religijnego. Tak szerokie podejście to tematu pozwala po pierwsze spojrzeć na tematykę filmu religijnego z szerszej perspektywy, po drugie zaś umożliwia poznanie wielu mało bądź wcale nie znanych u nas obrazów filmowych. Oprócz tego dzięki pomysłodawcy ks. Markowi Lisowi i wielu autorom pracującym nad tą publikacją mamy możliwość poznania tylko wycinka, ale jakże interesującego, światowego kina.

Encyklopedia obejmuje około 1700 haseł, oraz blisko 1200 zdjęć. Oprócz haseł dotyczących poszczególnych filmów, znajdują się tu również hasła dotyczące samych reżyserów, Kościoła oraz innych wielkich religii jak buddyzm czy judaizm. Forma wydania Światowej encyklopedii filmu religijnego jak i alfabetyczne rozmieszczenie haseł jest na tyle przejrzyste, że bez trudu można odnaleźć interesujące czytelnika hasło. Warto jeszcze dodać iż w pracach nad encyklopedią udział brało 47 osób, które opracowywały poszczególne hasła.


Anna Kulikowska-Kasper

Światowa encyklopedia filmu religijnego, red. ks. Marek Lis, Adam Garbicz, wyd. Biały Kruk, Kraków 2007.

Zobacz więcej na temat: POLSKA Kraków
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Trójkowo, filmowo

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2009 15:00
Dziś jak zwykle filmowo, choć z wątkiem teatralnym. To za sprawą wizyty w Trójce Grzegorza Jarzyny.
rozwiń zwiń