"Perła w koronie", "Sól ziemi czarnej" i "Paciorki jednego różańca" składają się na trylogię śląską. Filmy, wydane przez Wydawnictwo Telewizja Kino Polska, ukazują się w cyklu "Arcydzieła Polskiego Kina: Kazimierz Kutz". To cała dekada w polskim kinie (wszystkie trzy filmy powstały w latach 1969-1980). To najbardziej "śląskie" z filmów reżysera.
Kutz zajął się kinem tuż po wojnie, zaczynał od asystowania Wajdzie i Kawalerowiczowi, był przy wykluwaniu się polskiej szkoły filmowej.
- To, że Kazimierz Kutz wrócił filmować Śląsk, było efektem jego bardzo poważnego kryzysu twórczego i życiowego. Filmy te rodziły się z ponownego poszukiwania tożsamości - opowiadała, w audycji "Fajny Film wczoraj widziałem" na antenie Trójki, Anna Rembowska z Wydawnictwa Telewizja Kino Polska.
Wydanej właśnie Trylogii śląskiej towarzyszy film dokumentalny "Śląska opowieść" Stanisława Janickiego. Razem z ekipą filmową Kazimierz Kutz chodzi po miejscach swojego dzieciństwa.
KONKURS ZAKOŃCZONY
KONKURS
Jeżeli chcieliby Państwo otrzymać zestaw filmów "Arcydzieła Polskiego Kina: Kazimierz Kutz", proszę odpowiedzieć na pytanie:
W których filmach trylogii śląskiej wystąpił Olgierd Łukaszewicz?
Prawidłowe odpowiedzi proszę wysyłać na adres kultura.konkurs@polskieradio.pl
Zwycięzcy zostaną powiadomieni o wygranej drogą mailową.
Kadr z filmu "Perła w koronie" (źr.www.filmpolski.pl)