Kultura

Źli i dobrzy w pętli kłamstwa

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2010 08:00
Rozmowa o filmie "Czeski błąd" Jana Hřebejka – niejednoznacznej opowieści o hańbie, pokucie i rozliczeniu.
Audio
  • Bożena Janicka o "Czeskim błędzie" - "Lord Jim" a główne idee filmu
  • Marek Gumkowski o "Czeskim błędzie" - niejednoznaczni bohaterowie, problematyka czasu
  • Marek Gumkowski o "Czeskim błędzie" - trudność w rozliczeniu przeszłości
  • Źli i dobrzy w pętli kłamstwa

"Czeski błąd" - znakomity film w reżyserii Jana Hřebejka dotyka problemu dekomunizacji, lecz ukazuje go w szerokim kontekście... Ludek zdradza żonę z koleżanką z pracy. Oboje należą do zespołu filmowego kręcącego dokument o tegorocznym laureacie najwyższej w Czechach nagrody za nienaganną postawę i znaczące życiowe osiągnięcia. Bohaterem tego filmu jest teść Ludka – wybitny naukowiec, zasłużony lekarz psychiatra. Podczas gromadzenia materiałów dokumentalnych zięć odkrywa w ocalałej teczce z archiwów Urzędu Bezpieczeństwa największą tajemnicę swojego teścia. Przeszłość okazuje się jednak niejednoznaczna.

O filmie "Czeski błąd" Michał Montowski rozmawiał ze swoimi gośćmi: Bożeną Janicką i Markiem Gumkowskim.

Bożena Janicka, omawiając najistotniejsze, jej zdaniem, idee filmu, przywołała "Lorda Jima" Josepha Conrada. Według niej słynna powieść doskonale ilustruje najgłębszą problematykę "Czeskiego błędu": kwestie nadużycia zaufania (w stosunku do innych), utraty zaufania (do samego siebie), zagadnienie hańby i honoru.

Jeżeliby ten film miał polegać na demaskacji hipokryty, który udawał moralnego, a nie jest – mówił Marek Gumkowski – to Ludek byłby najbardziej pozytywnym bohaterem. A nie jest, absolutnie! Jest właśnie najbardziej wrednym typem… Krytyk zwrócił uwagę zarówno na niejednoznaczny charakter zarysowanych postaci, jak i na kwestię czasu: wraz z jego upływem zmienia się perspektywa, a tym samym ostateczna ocena niegdysiejszych wydarzeń (co istotne – nie chodzi tu o relatywizm, ale o nieprzewidywalność konsekwencji ludzkich czynów). Jednoznaczne poczucie moralne zatem – stwierdza Marek Gumkowski – wydaje się być w świetle tego filmu czymś, właśnie, mocno podejrzanym...

Goście Michała Montowskiego zwrócili również uwagę na postać Kafki, byłego oficera służb specjalnych, który do końca będzie wypierał się swojej zbrodniczej działalności, do końca pozostanie nieukaranym (nieoskarżonym) przez nikogo, sympatycznym, otoczonym wnukami dziadkiem. Na transformacji, jak się okazuje, nie skorzystali ci, co powinni. Czeski film pokazuje też, jak niezwykle trudna jest próba rozliczenia przeszłości – złoczyńcy nie przyznają się do winy, pokutujący zaś zmagają się z własnym sumieniem i z oskarżeniami innych.

"Czeski błąd" wzbudził również nieco gorzkie refleksje na temat polskiego kina, które nie wydało (dlaczego?) tak dobrego filmu poruszającego podobną problematykę. 

Film "Czeski błąd" niedawno trafił na ekrany polskich kin.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Petr Zelenka - BRACIA KARAMAZOW

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2009 11:29
Czescy aktorzy z teatru Dejvickie Divadlo przyjeżdżają do Nowej Huty, by wziąć udział w festiwalu teatralnym. Mają wystawić Braci Karamazow w reżyserii Lukasza Hlavicy na podstawie ostatniej powieści Fiodora Dostojewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czerwony miś Kuky i "Czeski błąd"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2010 08:00
Rozmowy z twórcami nowego kina naszych południowych sąsiadów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czeski błąd

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2010 19:02
Film Jana Hrebejka pod tytułem „Czeski błąd” zapowiada się jako jedna z ważniejszych wrześniowych premier.
rozwiń zwiń