Kultura

Wrocławska publiczność nagrodziła amerykańskie kino

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2010 11:22
"Do szpiku kości" w reż. Debry Granik oraz dokument "Dwóch Escobarów" w reż. Jeffa i Michaela Zimbalistów zdobyły nagrody dla najlepszych filmów na American Film Festival.

Film Debry Granik "Do szpiku kości", zwycięzca tegorocznego festiwalu w Sundance, to opowieść o peryferiach współczesnej Ameryki. Małe miasteczka rozrzucone pośród lasów Missouri i ich ponurzy mieszkańcy, a w tej scenerii główna bohaterka - 17 letnia Ree, która podróżując poznaje żyjącą według własnego kodeksu społeczność. Najlepszy film wybrała publiczność, a jego twórca otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. dolarów.


W ramach festiwalu odbył się również konkurs na najlepszy film dokumentalny o Ameryce. Tu również o przyznaniu nagrody decydowała publiczność. Nagrodę w wysokości 5 tys. dolarów przyznano dokumentowi "Dwóch Escobarów". To opowieść o sekretnych związkach przestępczego świata i sportu. Jej bohaterami są Andres Escobar - znanym piłkarz kolumbijski oraz Pablo Escobar - szef największego kartelu narkotykowego.


Filmem zamknięcia festiwalu był "Scott Pilgrim kontra świat" w reż. Edgara Wrighta. To adaptacja komiksowej sagi o Scotcie Pilgrimie, której sześć tomów uznano za popkulturowy fenomen mijającej dekady.

W trakcie pięciu dni festiwalowych zostało pokazanych niemal 100 filmów, spośród których 46 miało swoje polskie premiery. Propozycje festiwalowe przyciągnęły niemal 23 tys. miłośników kina. Filmy pokazywane na festiwalu były prezentowane w kilku sekcjach. W ramach "Highlights" można było obejrzeć głośne tytuły i premiery nowych filmów znanych reżyserów. "Spectrum" to przegląd panoramy współczesnego kina, a "American Docs" przedstawiało produkcje ukazujące oblicze Ameryki XXI w.
Filmy eksperymentalne oraz autorskie zgromadzono w sekcji "On the Edge", a w sekcji "Dekada Niezależnych" zostało zaprezentowanych 15 filmów niezależnych twórców amerykańskich, które znalazły się na polskich ekranach w ostatnich dziesięciu latach.

W ramach festiwalu odbyła się również pełna retrospektywa twórczości Johna Cassavetesa, który obok Orsona Wellesa uważany jest za jednego z najwybitniejszych niezależnych filmowców amerykańskich. Organizatorem festiwalu jest kierowane przez Romana Gutka Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, które przygotowuje Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty. American Film Festival odbył się pod honorowym patronatem ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce, przy współpracy Gminy Wrocław oraz dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Kino amerykańskie bez masek

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 13:11
Nowy festiwal Romana Gutka ma za zadanie "odkłamywać" kino amerykańskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

American Film Festival pod patronatem Trójki!

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2010 11:01
American Film Festival był okazją do zapoznania się ze współczesną kinematografią amerykańską, a przez nią również z kulturą i rzeczywistością USA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DJ Spooky remiksuje we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2010 15:38
Polską premierą audiowizualnego projektu "Rebirth of a Nation" Paula D. Millera, znanego jako DJ Spooky, rozpoczął się we Wrocławiu American Film Festival.
rozwiń zwiń