Kultura

100 lat w kinie

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 12:02
Kilka tysięcy dobrych filmów mieli już okazję obejrzeć mieszkańcy Nowego Sącza. Miejscowe kino Sokół działa bowiem od 1910 roku.
Audio

Kino Sokół w Nowym Sączu skończyło właśnie 100 lat. To jedno z pierwszych miejsc, gdzie w Polsce pokazywano filmy. W siedzibie kina, na ulicy Długosza zorganizowano wystawę poświęconą licznym filmowym pamiątkom.

Ekspozycja pozwala posmakować klimatu starego kina. Jest wędrówką po: okresie przedwojennym, okupacyjnym – kiedy kino prowadzili Niemcy, czasach PRL-u, aż po współczesność. Prezentuje archiwalne fotografie, afisze programowe oraz plakaty starszych i nowszych produkcji filmowych. Dopełnieniem wystawy są niezwykłe zapiski z okresu wojennego, które stanowią dokumentację trudnych stosunków między kierownictwem kina i okupantem. Dodatkowo ekspozycji towarzyszyć będzie projekcja filmu autorstwa Lecha Strzałkowskiego. Dokument bazuje na opowieściach snutych przez pracowników kina z lat ubiegłych.

- Wystawa jest sentymentalną podróżą przez historię sztuki filmowej - powiedziała Polskiemu Radiu organizatorka wystawy Maria Witek - W Sokole jest specyficzny klimat starego kina, którego nie da się powtórzyć.

Wystawa jest połączona z obchodami 100-lecia kina w Nowym Sączu. Ekspozycję można oglądać do końca listopada. Kino Sokół już na początku XX wieku istniało kątem w siedzibie miejskiego towarzystwa gimnastycznego. W 1910 roku w „przedstawienia kinowe” cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród miejscowych. W 1913 roku odbywały się już regularne kinowe seanse, dwa razy w tygodniu o godzinie 16:00, 18:00 i 20:00. Pierwszy kierownik kina Reiss Herman sprowadził aparat Gaumonta i zatrudnił stałego operatora. Początkowo do niemych filmów przygrywał na fortepianie muzyk. Od 1931 roku kino miało nowoczesną, jak na tamte czasy, aparaturę do projekcji filmów dźwiękowych, co jeszcze bardziej rozbudziło zainteresowanie filmem wśród nowosądeczan.

Repertuar zawsze dobierano bardzo starannie. Wyświetlano najlepsze filmy polskie i zagraniczne. To się nie zmieniło, dziś Kino Sokół należy do sieci Kin Studyjnych i prezentuje co tydzień ambitne i głośne premiery.

Aby o wystawie dowiedzieć się więcej, kliknij dźwięk "Maria Witek o Kinie Sokół" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

usc (na podst.mat.prasowe)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Sto lat lalkowej animacji

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2010 15:00
Okrągłą rocznicę uświetnia pierwsze święto filmów nakręconych techniką lalkową. Se-Ma-For Film Festival trwa właśnie w Łodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda dla Nowego Sącza

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2010 06:23
Srebro Polskiej Ligi Mistrzów Energii Odnawialnej 2010 roku dla Nowego Sącza za efektywne wykorzystanie energii słonecznej. Dotacje z funduszy gminnych dla instalacji solarnych cieszą się coraz większą popularnością wśród mieszkańców tego miasta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarł producent filmowy Dino De Laurentiis

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 10:50
Bez niego nie powstałyby takie arcydzieła, jak "La Strada", "Blue Velvet", czy "Trzy dni Kondora".
rozwiń zwiń