Kultura

Złote Globy 2022. Kto otrzymał statuetkę?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 05:33
Nicole Kidman została w nocy z niedzieli na poniedziałek uhonorowana Złotym Globem dla najlepszej aktorki w dramacie za kreację w "Being the Ricardos". Statuetką dla najlepszego aktora w dramacie doceniono Willa Smitha za rolę w "King Richard: Zwycięska rodzina".
Tegoroczna 79. gala rozdania Złotych Globów odbywa się bez udziału publiczności i nie jest transmitowana w telewizji ani online.
Tegoroczna 79. gala rozdania Złotych Globów odbywa się bez udziału publiczności i nie jest transmitowana w telewizji ani online. Foto: MARIO ANZUONI / Reuters / Forum

Tegoroczna 79. gala rozdania Złotych Globów - wyróżnień z dziedziny filmu i telewizji, przyznawanych przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej - odbywa się bez udziału publiczności i nie jest transmitowana w telewizji ani online. Ma to związek nie tylko z pandemią koronawirusa, ale przede wszystkim z kierowanymi pod adresem członków stowarzyszenia oskarżeniami o korupcję i rasizm, a także z zapowiedzianym przez branżę bojkotem uroczystości. Werdykt publikowany jest sukcesywnie na profilu nagrody na Twitterze.

Nagrody dla aktorów

Złoty Glob dla najlepszej aktorki w dramacie przyznano Nicole Kidman za kreację w "Being the Ricardos". Statuetką dla najlepszego aktora w dramacie uhonorowano Willa Smitha za rolę w "King Richard: Zwycięska rodzina".

Laureatką nagrody dla najlepszej aktorki w komedii lub musicalu została Rachel Zegler, która zagrała w "West Side Story". Najlepszym aktorem w komedii lub musicalu okazał się Andrew Garfield, doceniony za występ w "Tick, Tick... Boom!".

Złote Globy dla aktorki i aktora drugoplanowego otrzymali Ariana DeBose i Kodi Smit-McPhee za role w - kolejno - "West Side Story" i "Psich pazurach". 

Najlepszy scenariusz

Złoty Glob za najlepszy scenariusz otrzymał Kenneth Branagh za "Belfast". To uhonorowana nagrodą publiczności na festiwalu w Toronto opowieść, której akcja rozgrywa się pod koniec lat sześćdziesiątych w Irlandii Północnej. Jej głównym bohaterem jest pochodzący z robotniczej rodziny chłopiec, który staje się świadkiem konfliktu o podłożu etniczno-politycznym.

Najlepszy film zagraniczny

W kategorii najlepszy film zagraniczny nagrodzono "Drive My Car" Ryusuke Hamaguchiego, czyli adaptację opowiadania Harukiego Murakamiego. W wyścigu po statuetkę obraz japońskiego twórcy pokonał "Compartment No. 6" Juho Kuosmanena, "The Hand of God" Paolo Sorrentino, "Bohatera" Asghara Farhadiego oraz "Matki równoległe" Pedro Almodovara.

Najlepsza reżyseria

Jane Campion została w nocy z niedzieli na poniedziałek laureatką Złotego Globu za najlepszą reżyserię za film "Psie pazury"."Psie pazury", czyli adaptacja książki Thomasa Savage'a, to pierwszy od 12 lat film twórczyni "Fortepianu". Jego akcja rozgrywa się w Montanie lat 20. na ranczu, którego właścicielami są bracia George i Phil. Pierwszy to uosobienie dobroci, drugi zaś – błyskotliwości i złośliwości. Kiedy na ranczo wprowadza się nowa wybranka George’a ze swoim synem, Phil nie przepuszcza żadnej okazji, by uprzykrzyć im życie.

Najlepszy dramat

W wyścigu po Złoty Glob dla najlepszego dramatu "Psie pazury" pokonały filmy "Belfast" Kennetha Branagha, "Diuna" Denisa Villeneuve'a, "CODA" Sian Heder oraz "King Richard: Zwycięska rodzina" Reinaldo Marcusa Greena.


Najlepszy musical/komedia

Statuetka za najlepszą komedię lub musical powędrowała do "West Side Story" Stevena Spielberga. W tej kategorii do nagrody nominowani byli również "Cyrano" Joego Wrighta, "Licorice Pizza" Paula Thomasa Andersona, "Nie patrz w górę" Adama McKaya i "Tick, Tick... Boom!" Lin-Manuela Mirandy.


Czytaj także:

jbt

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Protest przed siedzibą Netflixa. Chodzi o program komediowy, który jest "transfobiczny"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 13:27
Około 100 ludzi - pracowników Netflixa i aktywistów LGBT - wyszło w środę protestować przed siedzibą firmy w Los Angeles. Jest to reakcja na wyemitowanie programu komediowego Dave'a Chappelle'a, który przez niektóre środowiska uznany został za "transfobiczny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszy wywiad Baldwina po tragedii na planie "Rust". "Nie wiem, kto jest winny, ale nie jestem to ja"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 10:02
Alec Baldwin, który w październiku śmiertelnie postrzelił Halynę Hutchins na planie filmowym, udzielił pierwszego wywiadu od tragicznego wypadku. - Zabiłbym się, gdybym uważał, że zginęła z mojej winy - powiedział amerykański aktor. - Ktoś jest za to odpowiedzialny, nie wiem kto, ale nie ja - dodał.
rozwiń zwiń