Kultura

Polska "Sala samobójców" otworzy jedną z sekcji Berlinale

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2011 10:26
Debiut filmowy Jana Komasy o problemie uzależnienia od internetu - otworzy 12 lutego festiwalową sekcję Panorama Special. Bedzie to światowa premiera filmu, który w Polsce będzie można oglądać od 4 marca.

"Sala samobójców" to historia Dominika, chłopaka, który ma wszystko - wielu znajomych, najładniejszą dziewczynę w szkole, bogatych rodziców, pieniądze na ubrania, gadżety i imprezy. Pewnego dnia zaczepia go w sieci tajemnicza dziewczyna. Jest intrygująca, niebezpieczna, przebiegła. Wprowadza go do "Sali samobójców", miejsca, z którego nie ma ucieczki. Dominik wpada w pułapkę własnych uczuć i wplątuje się w śmiertelną intrygę.

Jan Komasa jest również autorem scenariusza filmu. Producentem jest Studio Filmowe Kadr - najstarsze polskie studio filmowe, które po 14 latach nieobecności powróciło na rynek filmem "Rewers". "Sala Samobójców" jest kolejną produkcją odnowionego Kadru.

Według Komasy, "Sala samobójców" to film o młodym człowieku, który zaczyna identyfikować się przez internet z drugą osobą tak mocno, że zatraca poczucie rzeczywistości. Reżyser zainteresował się tym tematem, gdy dowiedział się, że wśród Japończyków istnieje socjologiczne zjawisko hikikomori. To skrajne uzależnienie od internetu, które powoduje, że nigdy nie wychodzi się z pokoju, a jedyny kontakt ze światem rzeczywistym odbywa się przez sieć.

- Młodzi Japończycy  odcinają od współczesnego, pełnego relatywizmu, presji i chaosu życia, by zacząć "żyć" w drugiej - wirtualnej rzeczywistości - opowiadał reżyser.

W filmie występują m.in. Roma Gąsiorowska, Agata Kulesza, Krzysztof Pieczyński. Odtwórcą roli Dominika jest Jakub Gierszał, znany już m.in. z filmu "Wszystko, co kocham" Jacka Borcucha.

Krzysztof Pieczyński, który w filmie gra ojca zbuntowanego nastolatka, gdy rozpoczynano zdjęcia do filmu powiedział PAP, że pomysł na film podobał mu się z dwóch powodów: reżyserem jest Jan Komasa, który - zdaniem aktora - gwarantuje dobrą jakość, a scenariusz filmu jest bardzo ciekawy.

- Widziałem dwa filmy Janka. To były bardzo dobrze zrobione filmy i to mnie przekonało - mówił Pieczyński.

Sekcja Panorama Special na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie prezentuje niezależne produkcje filmowe, z których część trafia do regularnej dystrybucji w wielu krajach. Filmy startujące w Panoramie mogą ubiegać się o nagrodę specjalną za najlepszy debiut, a także o nagrodę publiczności.

Tegoroczne Berlinale odbędzie się w dniach od 10 do 20 lutego. O główną nagrodę - Złotego Niedźwiedzia - będzie walczyć szesnaście filmów, m.in. "El premio" ("Nagroda") Pauli Markovitch, film animowany nakręcony w 3D "Les contes de la nuit" w reż. Francuza Michela Ocelota, "Jodaeiye Nader az Simin"("Nader i Simin. Separacja") Asghara Farhadi.

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni