Złote Globy rozdane, nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych – BAFTA – również. Znamy nominowanych do Złotych Malin i oscarowe nominacje. Czyli wszystko już powinno być jasne, zwłaszcza, że kto wygra na Złotych Globach ma najpoważniejsze szanse na Oscara, co udowodniły ostatnie lata, a kto otrzyma plastikową statuetkę maliny na pewno na oscarowym podium nie stanie. Tym czasem wszystkie te informacje wcale nie studzą atmosfery, a wręcz przeciwnie…
To już wiemy
Tegorocznym faworytem jest "Jak zostać królem". Jednak na liście obrazów nominowanych w kategorii najlepszy film jest 10 tytułów, oto one: "Czarny łabędź" Darrena Aronofsky'ego, "The Fighter" Davida O. Russella, "Incepcja" Christophera Nolana, "Wszystko w porządku" Lisy Cholodenko, "127 godzin" Danny'ego Boyle'a, "The Social Network" Davida Finchera, "Toy Story 3" Lee Unkricha, "Prawdziwe męstwo" braci Ethana i Joela Coenów oraz "Winter's Bone" Debry Granik.
W kolejnych kategoriach też duża konkurencja.
Wszystkich nominowanych można poznać Tu.
Prowadzący - młode pokolenie
W tym roku na scenie, jako prowadzących galę zobaczymy Anne Hathaway i Jamesa Franco. W Hollywood nastąpiła pokoleniowa zmiana. Podobno wielu z członków Akademii w ogóle ich nie kojarzyła. Dlatego przypominamy. Pierwszym sukcesem filmowym Anne Hathaway była rola nastolatki w "Pamiętniku księżniczki". Później nadszedł czas na dramat "Spustoszenie", "Tajemnicę Brokeback Mountain", "Diabeł ubierał się u Prady" czy obraz "Rechel wychodzi za mąż", za rolę w którym była nominowana do Oscara w 2009 roku. Partner Hathaway na scenie to James Franco, znany ze "Spider Mana", "W dolinie Elah", "Obywatela Milka" czy nominowanych w tym roku "127 godzin".
Czy złoto zagości na czerwonym dywanie?
W jakich kreacjach wystąpią prowadzący pozostaje tajemnicą. Projektanci mody typują, że na czerwonym dywanie prowadzącym do Kodak Theatre w Los Angeles będzie królowało złoto, srebro i platyna. Ceremonia wręczenia Oscarów to, jeśli mowa o modzie, bastion klasyki. Nie ma tu miejsca na eksperymenty, awangardę czy ekstrawagancje. Choć gwiazdy coraz częściej szukają mniej znanych projektantów, młodych stylistów, pozostają też ci wierni Armaniemu, Tomowi Fordowi, markom Versace, Chanel czy Dior.
Kto robi statuetki?
Tajemnicą pozostaje, kto będzie wyczytywał nagrodzonych i wręczał statuetki. Warto wiedzieć, że od 1929 roku rozdano ich już 2701. Od 1982 roku złote figury produkuje chicagowska firma R.S. Owens. Jej pracownicy nie wiedzą, kto otrzyma nagrodę, dlatego przygotowywane są tabliczki z nazwiskami wszystkich nominowanych osób w poszczególnych kategoriach. Wyjątek stanowią honorowe Oscary, do których wcześniej przygotowywane są ozdobne napisy.
Ciekawostką jest, że od 1982 roku odnotowano tylko jeden przypadek kradzieży figur. W 2000 roku 55 Oscarów zaginęło podczas transportu ciężarówką z Chicago do Hollywood. Zostały znalezione na śmietniku w koreańskiej dzielnicy Los Angeles. Sprawcami okazali się pracownicy firmy odpowiedzialnej za transport statuetek.
Nie wiemy jaka jest wartość nominalna Oscara, natomiast waży on 3,9 kg i ma 35 cm wysokości, wykonany jest ze stopu kilku metali i pokryty warstwą 24- karatowego złota, a zostały zaprojektowane w 1928 roku przez Cedrica Gibbonsa.
Uroczysta gala wręczenia Oscarów odbędzie się w nocy z 27 na 28 lutego 2011.
Z niecierpliwością czekamy na galę oscarową. Relacja z ceremonii wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej w Kodak Theatre w Los Angeles już w poniedziałek w naszym serwisie.
(pj)