6 marca mistrz polskiego kina Andrzej Wajda, twórca "Popiołu i diamentu", "Człowieka z marmuru" i "Ziemi obiecanej", obchodził 85. urodziny.
Jego bogatą karierę w filmie fabularnym rozpoczął w roku 1954 film "Pokolenie". Wkrótce potem reżyser zrealizował "Kanał" - nagrodzony na festiwalu w Cannes Srebrną Palmą - film, który, jak się uważa, zapoczątkował niezwykłe w polskim kinie zjawisko, polską szkołę filmową. Canneńska nagroda otwiera długą listę prestiżowych odznaczeń, którymi uhonorowano Andrzeja Wajdę. Są wśród nich nagrody polskie, a także te przyznane na najważniejszych festiwalach filmowych świata.
Andrzej Wajda na planie filmu "Ziemia obiecana", 1974
Wielu widzom polska historia kojarzy się z obrazami z filmów Andrzeja Wajdy takimi jak właśnie "Kanał", "Popiół i diament", "Wesele", "Korczak" czy "Pan Tadeusz". I oczywiście "Katyń". Nominacja do Oskara dla tego filmu przyczyniła się z pewnością do tego, że niejeden zagraniczny widz poznał prawdę o katyńskiej zbrodni.
W "Sezonie na Dwójkę" Andrzej Wajda opowie o swoim stosunku do historii, do zawodu reżysera filmowego, polskiego kina, a także – miejmy nadzieję – o nowym projekcie, którym jest film o Lechu Wałęsie i początkach Solidarności.
Zaprasza Anna Fuksiewicz.
11 marca (piątek), godz. 18:00