Kultura

Nie żyje Elizabeth Taylor

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 14:00
Aktorka zmarła w wieku 79 lat w szpitalu w Los Angeles. Była jedną z największych gwiazd filmowych XX wieku.
Audio
  • Joanna Sławińska (dziennikarka IAR, zajmująca się tematyką filmową) o Elizabeth Taylor
  • Joanna Sławińska (dziennikarka IAR, zajmująca się tematyką filmową) o Elizabeth Taylor, cz.2

Elizabeth Taylor zdobyła dwa Oscary w 1961 za rolę Glorii Wondrous w "Butterfield 8" i w 1967 za rolę Marthy w "Kto się boi Virginii Woolf?".

Posłuchaj oskarowego przemówienia Elizabeth Taylor z 1961 roku:

Elizabeth Taylor odbiera Oskara

 

Jedną z jej najważniejszych ról, była kreacja egipskiej królowej w jednym z najdroższych filmów w historii - "Kleopatrze" z 1963 roku. To na planie "Kleopatry" Elizabeth Taylor poznała Richarda Burtona. Aktorka mówiła, że był on miłością jej życia. Zagrali razem także m.in. w "Kotce na gorącym, blaszanym dachu" i w "Kto się boi Virginii Woolf?". Aktorzy dwukrotnie stawali na ślubnym kobiercu, by ostatecznie rozejść się w 1975 roku.

 

Elizabeth Taylor urodziła się 27 lutego w 1932 roku w Wielkiej Brytanii. Jej rodzice byli Amerykanami. Karierę filmową rozpoczęła w wieku 10 lat, po wizycie w Los Angeles. Zagrała w amerykańskim filmie "There's One Born Every Minute", choć jej najbardziej znaną "dziecięcą" rolą jest ta w filmie "Lassie wróć".

 

 

Od zagrania w "Lassie wróc" regularnie pojawiała się na ekranie, zagrała w ponad 60. filmach. Najlepszy okres jej kariery zawodowej przypadł na lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte. Wystąpiła wówczas w tak głośnych tytułach jak: "Olbrzym", u boku Jamesa Deana, "Poskromienie złośnicy" i "Ivanhoe". Począwszy od 1989 grywała sporadycznie. Ostatnią rolę zagrała w 1994 roku w filmie "Flinstonowie".

Mimo poważnych problemów zdrowotnych, w ostatnich latach nie przerwała działalności charytatywnej, pomagała szczególne nosicielom wirusa HIV i chorym na AIDS.

Aby dowiedzieć się więcej, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku, która znajduje się w boksie "Posłuchaj"po prawej stronie artykułu.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni