Miłośnicy dokumentów, nie tylko w Polsce, ale i na świecie, czekają na ten festiwal cały rok. Na szczęście do startu kolejnej edycji Planete Doc Film Festival (wcześniej Planet Doc Review) pozostało już niewiele dni - początek 6 maja.
Dyrektor festiwalu Artur Liebhart, który był gościem "Trójkowo, filmowo" zapowiada, że w tym roku program jest wyjątkowo atrakcyjny. Jego zdaniem mocnym tytułem jest najnowszy film Wernera Herzoga "Jaskinia zapomnianych snów”, w którym niemiecki reżyser przenosi widzów w głąb jednej z grot w dolinie Rodanu - jaskini Chauveta. To tu, w 1994 roku, zespół francuskich speleologów (naukowców zajmujących się badaniem jaskiń) odkrył malowidła naskalne liczące ponad 30 tys. lat. Zarówno malowidła z epoki paleolitu, jak i pozostałości po mieszkańcach podziemnych pieczar, zachowały się w bardzo dobrym stanie dzięki głazowi, który zablokował wejście do jaskini 20 tys. lat temu.
Przyglądając się pracom archeologów, historyków sztuki i paleontologów reżyser próbuje dociec, jaki był świat człowieka prehistorycznego, z którego przejawem - setkami naskalnych malowideł przedstawiających trzynaście różnych gatunków zwierząt - obcuje w podziemnych grotach. Na nakręcenie zdjęć w miejscu zamkniętym dla szerszej publiczności Herzog musiał uzyskać zgodę rządu francuskiego.
– To pierwszy artystyczny dokument nakręcony w 3D. Sam reżyser był zaskoczony, że robi film w tej technice, ale uznał, że jest to idealny format do pokazania piękna, tajemnicy i wielowymiarowości miejsca – dodaje Artur Liebhart.
Zobacz zwiastun filmu
Szef Planete Doc Film Festival poleca także film "Armadillo – Wojna jest w nas" Janusa Metza, który opowiada o duńskiej bazie operacyjnej stacjonującej w południowym Afganistanie. To pierwszy w historii dokument wyróżniony Nagrodą Międzynarodowego Tygodnia Krytyki na MFF w Cannes, który w samej 5,5-milionowej Danii obejrzało przeszło 155 tysięcy widzów. Oficjalna premiera z udziałem reżysera odbędzie się podczas festiwalu, a na ekrany polskich kin film wejdzie 13 maja.
Zobacz zwiastun filmu
Ciekawie zapowiada się także film "Chodorkowski" Cyrila Tuschiego. To wstrząsający dokument o byłym szefie naftowego giganta Jukos, najbardziej strzeżonym więźniu politycznym Rosji, skazanym w zakończonym niedawno procesie na 14 lat łagru za rzekomą kradzież 218 milionów ton ropy z własnej firmy. Autorem ścieżki dźwiękowej jest jeden z najbardziej znanych współczesnych kompozytorów Arvo Pärt.
Artuhr Liebhart zapowiada, że na specjalne spotkanie poświęcone filmowi przyjedzie prawnik Chodorkowskiego.
Aby dowiedzieć się jakie filmy poleca jeszcze Artur Liebhart, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku, który znajduje się w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.
Audycji "Trójkowo, filmowo" można słuchać w każdą niedzielę tuż po godz. 12.00.
Polskie filmy na Planete Doc Film Festival
Na festiwalu swoje światowe premiery będą miały długo oczekiwane filmy dwóch gwiazd polskiej sztuki dokumentalnej – "Tonia i jej dzieci" Marcela Łozińskiego i "Cudze listy" Macieja Drygasa.
Polski film dokumentalny będą reprezentować: "Odyseja złomowa" Pawła Ferdka, "Obcy gen" Grzegorza Kuczka, "Trans-akcja" Sławomira Grünberga, "Planeta Kirsan" Magdaleny Pięty, "Agnieszki tu nie ma" Pawła Jóźwiaka-Rodana, "Chopin2010.pl" Rafała Wróblewskiego, "O duszy i innych drobnostkach" Kornela Miglusa, "Dlaczego konkurs?" Christine Jezior. Zaprezentowane zostaną także filmy uczniów Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy: "Oj Boże, drogi Boże" Julii Popławskiej, "Marysina polana" Grzegorza Zaricznego, "Przyrzeczona" Lesława Dobruckiego i "Przesłuchanie" Adama Palenty.
Poza projekcjami filmów, goście będą mięli okazją wziąć udział w prelekcjach i debatach, związanych z tematyką prezentowanych utworów.
8.Planete Doc Film Festival odbędzie się w dniach 6-15 maja 2011 w Warszawie, a od 6 -8 maja w 20 innych polskich miastach.
(mz, mat.promocyjne)