Krytyk walczył z rakiem tarczycy i gruczołu ślinowego od 2002 roku. Komplikacje po poważnych operacjach związanych z nowotworem uniemożliwiały mu mówienie. W związku z usunięciem części kości szczękowej lekarze skonstruowali dla niego specjalną protezę.
Roger Ebert był pierwszym w historii krytykiem filmowym, który otrzymał Nagrodę Pulitzera (w 1975 roku), a także pierwszym krytykiem, który otrzymał swoją gwiazdę na Alei Sław w Hollywood. Zaliczany jest do najbardziej znanych i wpływowych krytyków filmowych na świecie. Jest autorem ponad 20 książek o kinie i tysięcy recenzji filmowych publikowanych w ponad 200 tytułach prasowych.
Urodził się 18 czerwca 1942 r. w Urbana, w stanie Illinois. Później mieszkał w Chicago. Od 1967 roku swoje recenzje publikował na łamach dziennika "Chicago Sun-Times". Popularność przyniósł mu program telewizyjny "Siskel and Ebert at the Movies", który przez 23 lata prowadził z innym krytykiem, Genem Siskelem. Po śmierci Siskela Ebert w 2000 roku do współpracy zaprosił kolegę z redakcji "Chicago Sun-Times" Richarda Roepera. Ich program "At the Movies with Ebert and Roeper" nadawany był do 2006 roku.
Po usunięciu części kości szczękowej Ebert przez kilka lat nie pokazywał się na wizji. Ale recenzje pisał do końca życia. Ostatnią opublikował zaledwie trzy tygodnie przed śmiercią.
Powołał do życia swój festiwal filmowy - Ebertfest (oryginalna nazwa Roger Ebert's Overlooked Film Festival). W tym roku od 17-21 kwietnia odbędzie się 15. edycja imprezy.
W 2011 roku Roger Ebert jako pierwszy otrzymał nagrodę dla najlepszego recenzenta filmowego festiwalu Cinema Mundi w Łodzi. Brzytwę Kałużyńskiego odebrał w Konsulacie Generalnym RP w Chicago, gdyż z powodów zdrowotnych nie mógł przybyć do Polski. Nagrodę przyznano mu m.in. za wyrazistość i ostrość poglądów. Podczas odbierania nagrody podkreślał, że "polskie kino jest jednym ze skarbów tego świata".
Ebert był także zdobywcą "Złotej Ciupagi", nagrody, którą otrzymał w 2010 roku od organizatorów Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce organizowanego w Chicago. Wyróżniony został "za wkład w promocję kina europejskiego w Ameryce, ze szczególnym uwzględnieniem filmu polskiego".
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk