Głód" Steve'a McQueena był jedną z największych niespodzianek ubiegłego roku. Czas akcji to rok 1981. Film opowiada o przetrzymywanych w angielskim więzieniu bojownikach Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Angielska służba więzienna torturuje ich raz pałką, raz szyderczym śmiechem prosto w twarz. Psychiczne i fizyczne tortury strażników motywują więźniów do buntu. W ramach protestu odmawiają noszenia więziennych uniformów, celowo zaniedbują codzienną higienę i w końcu decydują się na głodówkę. Obraz McQueena pokazuje niechlubne, rzadko wyciągane na światło dzienne fakty z najnowszej historii Anglii. Nagrodę Grand Prix w imieniu reżysera odebrał kurator Brytyjskiego Instytutu Filmowego Michael Brooke.
Zgodnie z przewidywaniami nagrodę publiczności otrzymał „Tlen” rosyjskiego reżysera Iwana Wyrypajewa z Karoliną Gruszką w jednej z głównych ról. Reżyser był zaskoczony wyróżnieniem, gdyż jego zdaniem, poza Rosją, film ten nie jest zrozumiały dla wielu odbiorców. Film został zmontowany tak, że widzowie będą musieli czytać napisy. Ideą filmu jest jednak to, żeby go oglądać nie czytając - dodał reżyser.
W Międzynarodowym Konkursie Filmów o Sztuce, który był nowością tegorocznej edycji festiwalu, międzynarodowe jury przyznało nagrodę dla najlepszego filmu oraz 10 000 euro obrazowi kanadyjskiej produkcji z 2008 roku "FLicKeR". W tej samej kategorii jury przyznało specjalne wyróżnienie filmowi: "Dubel" w reżyserii Johan'a Grimonpreza.
"Wojna polsko-ruska"(kadr z filmu)
W Konkursie Nowe Filmy Polskie, Wrocławską Nagrodę Filmową w wysokości 100 tysięcy złotych otrzymał film Xawerego Żuławskiego „Wojna polsko- ruska". Nagrodą jest także reakcja publiczności- skomentował reżyser i dodał, że jego zdaniem energia włożona w ten film, teraz odbija się od widzów.
Nagrodę za najlepszy debiut w wysokości 40 tysięcy zł, jury przyznało filmowi "Galerianki" w reżyserii Katarzyny Rosłaniec.
Tegoroczny festiwal śmiało możemy zaliczyć do udanych- podsumował szef festiwalu Roman Gutek, który przypomniał w rozmowie z Polskim Radiem, że: podczas tegorocznej edycji festiwalu udało się pokazać ponad 250 pełnometrażowych filmów, większość z nich to polskie premiery. Nie zabrakło też bardzo udanych retrospektyw. Dużym atutem festiwalu był przyjazd ponad 350 gości z całego świata. Jak co roku nie zawiodła także publiczność - dodał Roman Gutek.
Za rok 10. edycja Festiwalu Era Nowe Horyzonty. Roman Gutek zapowiedział, że w jej ramach odbędzie się m.in. retrospektywa kina tureckiego. W dziesiątą rocznicę śmierci Jerzego Wojciecha Hasa odbędzie się retrospektywa jego filmów.
10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 22 lipca - 1 sierpnia 2010.
(mz)