Kultura

Oscary 2019: kto decyduje o nominacjach?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 18:53
Hollywood przygotowuje się na 91. ceremonię wręczenia Oscarów, a my zaglądamy za kulisy konkursu i sprawdzamy, kto głosuje na Oskary i w jaki sposób wybiera się kandydatów.
Mark Rylance, Brie Larson, Leonardo DiCaprio i Alicia Vikander z nagrodami Amerykańskiej Akademii Filmowej. Czy aktorzy słusznie otrzymali Oscary?
Mark Rylance, Brie Larson, Leonardo DiCaprio i Alicia Vikander z nagrodami Amerykańskiej Akademii Filmowej. Czy aktorzy słusznie otrzymali Oscary?Foto: PAP/EPA/PAUL BUCK

Akademia to licząca 6000 osób grupa złożona z profesjonalistów z branży filmowej, takich jak aktorzy, reżyserzy i producenci, którzy podzieleni sa na 17 oddziałów oddziałów według ich profesji. Ich przedstawiciele wybierani są na podstawie głosów członków każdego oddziału.

W pierwszym etapie głosowania z tzw. "shortlisty" nominowanych do kategorii aktorskich wybieraja aktorzy, podobnie jest w przypadku reżyserów, operatorów, itd.. Inaczej jest tylko w przypadku kategorii "Najlepszy film" - każdy z członków Akademii, niezależnie od profesji może oddać swój głos.

Po wybraniu nominowanych, Akademia (już bez podziałów na frakcje), głosuje w każdej z 24 kategorii. Głosowanie trwa przeważnie od dwóch do trzech tygodni.

W jaki sposób nominowane są filmy i twórcy?

Aby film mógł wystartować w konkursie, producent lub dystrybutor musi podpisać i przesłać formularz zgłoszeniowy do biura akredytacji Akademii, do ostatniego dnia listopada roku poprzedzającego galę (ten system ma zagwarantować, że film będzie spełniał oscarowe kryteria).

Oddane głosy zliczane są przez firmę obsługującą ceremonię - od 85 lat jest to PricewaterCoopers (ta sama, która była odpowiedzialna za "aferę z kopertami" w 2017 roku).

System liczenia głosów

Do 2009 r. głosowano na jednego faworyta spośrod kilku nominowanych. Od 2010 roku Akademia wprowadziła nowy system, który nazywany jest "głosowaniem preferencyjnym". Na jego podstawie typowane są już nie tylko ci najlepsi. Ocenie podlega także to, w jakim stopniu podobały im się pozostałe nominacje.

Na każdej z kart do głosowania członkowie Akademii zaznaczają swoich faworytów w kolejności chronologicznej. Uzyskany wynik dzieli się przez sześć (pięciu potencjalnych nominowanych plus jeden), aby uzyskać tzw. "magiczną liczbę" 100. Każdy, kto przekroczy tę liczbę staje się faworytem do Oscara.

Finałowe głosowanie

Ten sam system wykorzystywany jest przy typowaniu zwycięzcy, z tą różnicą, że głosujący mogą wskazać jednego faworyta z każdej z kategorii. W finałowym głosowaniu członkowie Akademii głosują we wszystkich kategoriach, niezależnie od wykonywanej profesji. Zliczone głosy przechowywane są w bazie firmy PwC.

W trakcie ceremonii, za kulisami dwaj przedstawiciele firmy, drukują i przekazują informacje na temat wygranych w zalakowanych kopertach, które przekazywane są prowadzącym, a ci dopełniają historii odczytując werdykt przed oscarowym audytorium, poprzedzając go kultowym "...And the Oscar goes to...".

oscars.org/britannica.com/ac


Tegoroczna 91. gala w Stanach Zjednoczonych rozpocznie się o godzinie 17.00, w Polsce transmisję na żywo będziemy mogli obejrzeć w nocy z 24 na 25 lutego. Relację z wydarzenia można śledzić w specjalnym serwisie oscarowym Portalu Polskiego Radia.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni