Bogumił Kobiela, zwany przez przyjaciół Bobkiem, największe uznanie widzów zyskał dzięki roli Jana Piszczyka w „Zezowatym szczęściu” Andrzeja Munka.
Postać pechowego oportunisty, który od wczesnej młodości starał się jak najlepiej dostosować do aktualnych warunków politycznych przez wielu krytyków uznana została za stworzoną specjalnie dla Bogumiła Kobieli. Po tak wspaniałej kreacji należałoby oczekiwać kolejnych scenariuszy pisanych specjalnie dla Bogumiła Kobieli. Stało się jednak inaczej. Jego talent nie został zauważony, a wcześniejsze role sprawiły, że zyskał popularność głównie jako aktor komediowy. Po latach zwierzył się swojemu przyjacielowi, że niewątpliwie rozsadzało go potężne poczucie vis comica, ale w głębi duszy marzył o rolach dramatycznych. Bogumił Kobiela, jak mało który aktor, potrafił umiejętnie wykorzystać swoją fizyczność, by nakreślić portret człowieka małego i podłego. Potrafił w sposób nieporównywalny, mieszając z imponującą swobodą różne rodzaje wyrazu, różne style aktorskie, powagę i groteskę, cienką ironię i farsową żywiołowość, tworzyć portrety takich właśnie antybohaterów - tragicznych w swojej słabości.
Bogumił Kobiela urodził się 31 maja 1931 roku w Katowicach. Jego ojciec, Ludwik Kobiela, był nauczycielem, etnografem i literatem. Zmarł gdy Bogumił miał 14 lat a jego młodszy brat Marek 10. W rodzinnym mieście skończył liceum. Zamierzał podjąć studia ekonomiczne, ale ostatecznie zdecydował się na studia w Krakowskiej Szkole Teatralnej. To w czasie studiów poznał m.in. Karolinę Jędrusik i Zbigniewa Cybulskiego z którymi od razu się zaprzyjaźnił.
Po studiach cała grupa absolwentów krakowskiej szkoły teatralnej z wyjechała do pracy w Teatrze Wybrzeże w Trójmieście, gdzie mieli zamiar stworzyć eksperymentalny, awangardowy Teatr Rozmów. Niestety, planów nie udało się zrealizować i część studentów wyjechała do Warszawy. Bobek ze Zbyszkiem zamieszkali razem w Sopocie, w dużym pokoju przy ul. Świerczewskiego 11. Mieszkali razem przez pięć lat(1953- 1958). W 1954 roku udało im się powołać do życia studencki teatr Bim- Bom, który stał się legendą i mitem Pokolenia. Pierwsze swój występ- program „Zero” wystawili w stołówce akademickiej w Gdańsku. W krótkim czasie spektakle ich autorstwa pokazywane były nawet poza granicami Polski. Po wielu sukcesach Zbigniew Cybulski i Bogumił Kobiela przenieśli się do stolicy. Bobka chętnie przyjęły, najpierw, Teatr Ateneum, potem Teatr Komedia.Otrzymał też propozycje od reżyserów filmowych. W ciągu 17 lat kariery zagrał w 25 filmach.
Na przegląd filmów z Bogumiłem Kobielą zaprasza warszawskie Kino Iluzjon, którego tymczasowa siedziba mieści się w Bibliotece Narodowej.
Program przeglądu:
14.07, godz. 17:45 „Eroica”
14.07, godz. 19:30 „Rękopis znaleziony w Saragossie”
15.07, godz. 18:15 „Człowiek z M-3”
15.07, godz. 20:00 „Przekładaniec”
16.07, godz. 18:15 „Małżeństwo z rozsądku”
16.07, godz.20:00 „Popiół i diament”
17.07, godz. 18:15 „Do widzenia do jutra”
17.07, godz. 20:00 „Metropolis”