Wśród laureatów znaleźli się Grażyna Torbicka i Tadeusz Sobolewski, wyróżnieni w kategorii audycja telewizyjna lub radiowa za nadawany w programie II Telewizji Polskiej" cykl "Kocham kino". Jak podkreślili organizatorzy gali, magazyn "Kocham kino", emitowany już od 12 lat, cechuje się profesjonalizmem prowadzących, którzy "na wysokim poziomie prezentują to, co najważniejsze na polskim i światowym rynku filmowym".
W kategorii krytyk filmowy laureatką została Maria Kornatowska krytyk filmowy, eseistka, wykładowca łódzkiej Filmówki. "Nie jestem takim typowym krytykiem. Zawsze lubiłam po prostu rozmawiać o kinie, więc pomyślałam, że można to moje "gadulstwo" spisać" - powiedziała IAR Maria Kornatowska.
Zwycięzcą w kategorii portal internetowy okazała się Stopklatka.pl, uznana przez PISF za "nieocenione źródło informacji o wydarzeniach i aktualnościach filmowych".
Nagrodę dla najlepszego podmiotu prowadzącego kino przyznano za działalność kina Charlie w Łodzi. Według Kapituły, jest to "znakomity przykład dobrze zarządzanej placówki artystycznej promującej polską kulturę filmową, kino artystyczne i niezależne".
Dla tych, którzy działają na arenie międzynarodowej została przewidziana oddzielna kategoria: międzynarodowe wydarzenie filmowe. W tym roku nagodzono organizatorów festiwalu Planete Doc Review, prezentującego filmy dokumentalne. Jak przypomniano, szósta edycja tego festiwalu rozpocznie się 8 maja w 22 kinach w różnych polskich miastach, m.in. Kinotece w Warszawie.
W kategorii krajowe wydarzenie filmowe doceniono z kolei Wydawnictwo Chrum za akcję "Tu było kino". W ramach tego projektu tworzono dokumentację kin jednosalowych w Polsce, w celu ocalania ich od zapomnienia. Jak podkreślili przedstawiciele PISF, takie małe kina "przez dziesięciolecia były jedynym łącznikiem widza z wielkim filmem". Organizatorzy akcji "Tu było kino" sfotografowali ponad 500 tego typu placówek w Polsce.
Nagrody wręczono w 11 kategoriach. Pozostali laureaci tegorocznych Nagród PISF to: Krakowska Fundacja Filmowa - za projekt Polish Docs polegający na promowaniu polskich filmów dokumentalnych na zagranicznych festiwalach, Zjednoczenie Artystów i Rzemieślników - za dystrybucję zagraniczną filmu Andrzeja Jakimowskiego "Sztuczki", Dyskusyjny Klub Filmowy "Bariera" w Lublinie oraz Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu - za zorganizowanie 26. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale kino!" .
Za najlepszą książkę filmową 2008 roku uznano monumentalne dzieło autorstwa profesora Tadeusza Lubelskiego pod tytułem "Historia kina polskiego. Twórcy, filmy konteksty".
Wyróżnienia przyznane zostały po raz drugi instytucjom, organizacjom i osobom promującym polskie kino w kraju i zagranicą. Łukasz Maciejewski, członek kapituły przyznającej nagrody podkreślił docenianie spektakularnych sukcesów, wyróżnianie osób bardzo zasłużonych dla polskiego kina, choć niekoniecznie powszechnie znanych.
Obok Maciejewskiego w Kapitule Nagrody zasiedli m.in. dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz oraz reżyserzy Dorota Kędzierzawska i Krzysztof Krauze.
Na gali gościł minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, który powiedział, że jest dumny z osiągnięć polskiego środowiska filmowego.