Kultura

Wielcy operatorzy w Polsce - ruszył Camerimage

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 07:00
Po konflikcie z władzami Łodzi festiwal po raz pierwszy swoje zachwycające pokazy prezentuje w Bydgoszczy.
Audio
  • Marek Żydowicz o potencjale tkwiącym w Camerimage

- Nigdy nie zapomnę słów Krzysztofa Kieślowskiego, który powiedział mi "Jak ktoś wymyśla coś fantastycznego w tym kraju, to będzie miał kłopoty" - mówił Marek Żydowicz, twórca Festiwalu Camerimage w "Poranku Dwójki".

Po konflikcie z władzami miejskimi, Międzynarodowy Festiwal Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage opuścił od lat silnie kojarzoną w wydarzeniem Łódź. W sobotę (27.11) rozpoczął się w Bydgoszczy. Jak zapewnia dyrektor, program jest ciekawszy niż poprzednio, bo 2010 to bardzo dobry rok dla operatorów filmowych.

Festiwal Camerimage otworzył "Czarny Łabędź" Darrena Aranofsky'ego. Wybitny reżyser razem z operatorem Matthew Libatique odbiorą w Bydgoszczy nagrodę dla "Duetu autor zdjęć-reżyser".





Psychologiczny thriller z elementami grozy został pokazany w Polsce jeszcze przed kinową premierą w Stanach Zjednoczonych. Natalie Portman, która gra w nim główną rolę, jest prawie pewną kandydatką do oskarowej statuetki.

W ramach imprezy odbędzie się kilkaset projekcji filmów zebranych w sekcjach konkursowych i przeglądach. Najważniejsze retrospektywy na tegorocznym Camerimage poświęcone będą twórczości polskiego reżysera Jerzego Skolimowskiego i operatora Michaela Ballhausa, który pracował m.in. ze Scorsese i Copollą.

Mistrzowie spotkają się ze studentami szkół filmowych z całego świata na warsztatach filmowych.

- Bardzo cieszy mnie ta interakcja pomiędzy zmęczonymi trochę popularnością i kolejnymi realizacjami mistrzami, a młodymi filmowcami - mówił Marek Żydowicz w Dwójce  - Widzę, jak odżywają, przekazując swoją wiedzę. To powoduje u uznanych gości sięgnięcie po nowe tematy i technologie.

W Konkursie Głównym o nagrodę Złotej Żaby powalczy osiemnaście wyczekiwanych premier tego roku m.in. "Jak zostać królem" Danny'ego Cohena, "Wkraczając w pustkę" Gaspara Noé  i "127 godzin" Danny'ego Boyle'a.





Wprowadzono dwa nowe konkursy: Debiutów Operatorskich i Reżyserskich, które pozwolą doświadczonym artystom nawiązać współpracę z młodymi talentami.

Osiemnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage potrwa w Bydgoszczy do 4 grudnia. Warsztaty, debaty i projekcje odbywać się będą w miejskiej Operze Nowej i Multikinie.

Festiwal odbywa się pod patronatem Polskiego Radia.

Gość Dwójki Marek Żydowicz opowiadał o perypetiach festiwalu, energii młodych talentów i powstającym w Łodzi "Studiu Davida Lyncha".


Aby wysłuchać rozmowy, kliknij dźwięk "Marek Żydowicz o potencjale tkwiącym w Camerimage" w boksie "Posłuchaj".


usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Nowa "Warszawianka"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2010 17:47
Zaproszenie na Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej i rozmowa z Januszem Kukułą – dyrektorem Teatru PR.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto kina Camerimage w Bydgoszczy

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2010 06:00
Osiemnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage rozpoczęła się w sobotę w Bydgoszczy.
rozwiń zwiń