Festiwal Kultury Żydowskiej to impreza kulturalna odbywająca się od 1988 roku w Krakowie, na Kazimierzu. Jest jednym z największych tego typu festiwali na świecie. Prezentuje m.in. żydowską muzykę ludową i klasyczną, muzykę klezmerską, synagogalną, chasydzką, a także filmy, widowiska i wystawy o tematyce żydowskiej.
Jednym ze stałych punktów programu są również warsztaty zajęciowe: warsztaty tańca i śpiewu chasydzkiego, klezmologii, hebrajskiej kaligrafii, żydowskiej wycinanki i kuchni, prowadzone przez ludzi wywodzących się z kręgu kultury aszkenazyjskiej i sefardyjskiej.
- To jest patrzenie w przyszłość, to jest festiwal życia. On nie zapomina oczywiście o swojej tradycji, o swoich korzeniach. On spogląda też wstecz, ale generalnie patrzy do przodu, bo tylko w tym co przed nami możemy dojrzeć tę autentyczną i prawdziwą kulturę żydowską - mówił w Jedynce Miron Zajfert, przyjaciel krakowskiego Festiwalu.
Gośćmi audycji byli ponadto Maciej Stroiński, który ma na Uniwersytecie Jagiellońskim cykl wykładów filozoficzno-filmowych o DIASPORZE MATCE WSPÓŁCZESNEGO Izraela oraz Anna Rosenfeld opowiadająca o języku jidysz współcześnie POZDROWIENIA Z JIDISZLANDU.
Rozmawiał Andrzej Matul.
Więcej w nagraniu audycji.
pg