Kultura

Życie pachnie brzydko

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2010 07:00
Nakładem Wydawnictwa Czarne ukazał się zbiór reportaży Wojciecha Tochmana zatytułowany "Bóg zapłać". Autor gościł w Trójce, która objęła wydawnictwo swoim patronatem.

"Bóg zapłać" to kolekcja znanych reportaży Wojciecha Tochmana, w nowym układzie, tworzącym klarowną, spójną całość. Reportaże były wcześniej publikowane w książkach "Schodów się nie pali" (Kraków, 2000 i 2006) oraz "Wściekły pies" (Kraków, 2007).

W najnowszej książce Wojciecha Tochmana pojawia się Bóg, który jest tajemnicą. Jak zdradza autor nie pisze o wierze, ale o pewnego rodzaju religijności.

- Piszę o ludziach, którzy mają usta pełne Boga, a ich zachowanie sprzeczne jest ze słowami. Boję się takich ludzi, a jak się czegoś boję to lubię się z tym konfrontować- mówi Wojciech Tochman.

W "Bóg zapłać" znajdziemy takie tytuł jak: "Mojżeszowy krzak", "Bracia i siostry", "Nieobecność", "Schodów się nie pali" , "Zażalenie", "Człowiek, który powstał z torów", "Siedem razy siedem", "Leży we mnie martwy anioł" oraz tytułowy "Bóg zapłać".

W swoich tekstach Tochman bardzo często pokazuje czarną, ciemną stronę życia. -Nie potrafię pisać pozytywnych reportaży i nie potrafię znaleźć w pamięci dobrego, pozytywnego reportażu, który mówiłby o czymś promiennym, jasnym, wesołym- mówi Wojciech Tochamn.

-Życie nie pachnie tylko ładnie, ale i brzydko. Uważam, że należy konfrontować się z tą ciemną stroną życia, bo może okazać się, że nie jest taka ciemna, kiedy spojrzymy jej prosto w oczy- dodaje autor.

Wojciech Tochman stara się rozmawiać ze swoimi bohaterami tak, aby ich nie ranić. Jeśli ma wrażenie, że może kogoś skrzywdzić, rezygnuje z pytań albo samego tematu.Często jest pierwszą osobą, która znajduje czas, by wysłuchać swoich bohaterów.

Wojciech Tochman dodaje, że szukam tematów, których nie rozumie. Jeżeli na początku pracy wie, jaki jest koniec tej drogi, to nie zajmuje się takim tematem.

Wojciech Tochman często rozmawia o swoich bohaterach ze specjalistami, psychoterapeutami, osobami, które dla niego prywatnie są autorytetami.

(na podst. Klubu Trójki z dn. 16 marca 2010. Z Wojciechem Tochmanem rozmawiał Marcin Zaborski)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Alternatywny bruderszaft z Belzebubem

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2008 10:10
Maciej Rybiński rocznik 1945. Zaczynał od dziennikarstwa sportowego, następnie osiadł w redakcji „ITD” – za PRL jednego z ciekawszych tygodników. Od 1982 na emigracji – NRF, Wielka Brytania. Od lat 90. współpracownik „Rzeczpospolitej”, „Wprost”, „Gazety Polskiej”, „Faktów”. Kilka dni temu wydawnictwo Axel Springer Polska, rzuciło na rynek jego powieść: „Bruderszaft z Belzebubem”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Odbrązowiony Kapuściński fascynuje"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2010 06:51
Książka Artura Domosławskiego „Kapuściński non-fiction" jeszcze na etapie powstawania budziła wielkie emocje. Po tym jak trafiła na rynek wydawniczy podzieliła czytelników. Jedni zarzucają autorowi np. zbyt odważne wnikanie w życie osobiste reportera, inni cenią sobie możliwość poznania nieznanego dotąd oblicza Kapuścińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Reportaż nie jest formą archaiczną"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2010 08:01
W Galerii Malarstwa Polskiego na Zamku w Lublinie odbędzie się dziś szósta Gala Polskich Reportażystów "Melchiory 2009".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co z literaturą?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2009 14:08
9 października w Krakowie, z okazji uroczystej gali wręczenia nagrody im. Kościelskich, spotkali się: Agnieszka Wolny-Hamkało, Eliza Szybowicz, Kazimiera Szczuka, Jakub Beczek, Robert Ostaszewski, Mariusz Czubaj, dyskusję prowadził Marek Zaleski.
rozwiń zwiń