Kultura

Order Orła Białego dla Wisławy Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 14:07
- Wisława Szymborska była zaskoczona decyzją prezydenta o przyznaniu jej tego ważnego odznaczenia - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem sekretarz poetki Michał Rusinek.
Audio

Michał Rusinek potwierdził w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że Wisława Szymborska zgodziła się przyjąć Order Orła Białego. Jak zaznaczył, noblistka przez chwilę się wahała, gdyż jest osobą nieprzyzwyczajoną do tego typu zaszczytów. Waga odznaczenia spowodowała, że ostatecznie zgodziła się je przyjąć.

"Mam nadzieję, że mi się w głowie nie przewróci"

Jako poetka Szymborska zadebiutowała w marcu 1945 roku wierszem "Szukam słowa" w dodatku do "Dziennika Polskiego" pt. "Walka".

Pierwszy opublikowany tomik to "Dlatego żyjemy" (1952). Wydane w czasach apogeum stalinizmu wiersze noszą piętno swej epoki, podobnie jak te pochodzące z kolejnego tomiku pt. "Pytania zadawane sobie" (1954).

Po latach Szymborska będzie się tłumaczyć z akcentów socrealistycznych w swoich wczesnych wierszach mówiąc, że w tamtym okresie sympatyzowała z ustrojem, bo "kochała ludzkość w całości, by po latach docenić wartość kochania poszczególnych jednostek".

W pewnym sensie dopiero popaździernikowy, wydany w roku 1957 roku tom "Wołanie do Yeti" stał się właściwym debiutem poetki, w którym widoczne są już charakterystyczne cechy jej poetyki - aforystyczność i stosowanie paradoksu jako podstawowej figury retorycznej.

Kolejne tomy jej wierszy to: "Sól" (1962), "Sto pociech" (1967), "Wszelki wypadek" (1972), "Wielka liczba" (1976), "Ludzie na moście" (1986), "Koniec i początek" (1993), "Chwila" (2002), "Dwukropek" (2005) i "Tutaj" (2008).

Szymborska opublikowała zaledwie około 350 wierszy. "Wynika z tego, że pisze ona (z przeznaczeniem do publikacji) około 4-5 utworów rocznie. Mówi to co najważniejsze i konieczne" - pisał o poetce Stanisław Balbus. Ona sama zaś zapytana kiedyś, dlaczego tak mało publikuje wierszy, odpowiedziała: "Mam w domu kosz".

W uzasadnieniu werdyktu przyznającego Szymborskiej literacką Nagrodę Nobla w 1996 roku członkowie Szwedzkiej Akademii napisali, że nagrodę przyznano "za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości". Poetka, osoba słynąca ze skromności i niechęci do udzielania wywiadów, zaskoczona i oszołomiona wiadomością o przyznaniu jej Nobla, powiedziała dziennikarzom, że najbardziej obawia się tego, że teraz będzie musiała być osobą publiczną. "Jestem kameralna i... mam nadzieję, że mi się w głowie nie przewróci" - dodała.

(mz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Wisława Szymborska w "Klubie Trójki"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2010 20:05
Okazją do spotkania z Noblistką jest wydanie czteropłytowego albumu, na którym Autorka czyta wiersze z tomików „Chwila” i „Dwukropek".
rozwiń zwiń