"Opowieści dla Abrama” to najnowsza książka Janiny Katz, polskiej pisarki, poetki i tłumaczki tworzącej głównie w języku duńskim. To historia dwojga ludzi w podeszłym wieku i ich niespodziewanego uczucia.
Autorka w swoich tekstach chętnie porusza wątek starości. - Rozhisteryzowana stara kobieta to temat literacki tak samo dobry, jak każdy inny – tłumaczy pisarka.
Uczucie osób starszych nie tylko autorki nie przeraża, ale wręcz fascynuje. Nie można traktować tego tematu jak tabu. - Miłość, seks, erotyzm jest możliwy i pożądany między starymi ludźmi - przekonuje.
"Opowieści dla Abrama” są historią niezwykłego zbiegu okoliczności. Ona jest sześćdziesięciolatką, która przypadkowo poznaje o dwadzieścia lat starszego weterana wojennego. Oboje pamiętają okupację, oboje są Żydami i pochodzą z Polski. Spotykają się w Izraelu. On jest na wakacjach z żoną, ona podróżuje, żeby szkicować pejzaże. Połączyły ich piękne zachody słońca oraz pamięć Shoah.
On mało mówi i to intryguje starszą kobietę. Próbują ominąć swoją przeszłość i związane z nią cierpienie. Nakładają maski. - Cała książka obraca się wokół jednego niewypowiedzianego pytania: co cię najbardziej boli? – tłumaczy autorka.
- "Opowieści dla Abrama” dają każdemu z nas trzydziestolatków, czterdziestolatków, pięćdziesięciolatków nadzieję na miłość. Nadzieję na to, że to jeszcze nie koniec, że przyjaźń, której doświadczamy, będzie trwała całe życie - mówi tłumaczka Bogusława Sochańska.
Sochańska określa Janinę Katz mianem "fanatyczki życia”. – To najlepsza ambasadorka polskiej literatury w Danii i jednocześnie doceniana i wielokrotnie nagradzana pisarka – dodaje.
Co pisarka Janina Katz "ukradła" Nabokovowi? Odpowiedź w audycji.
Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.
Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00. Zapraszamy.
(dmc)