Wszystko zaczęło się od listu, jaki Szef LBŚ, Jerzy Sosnowski, wysłał do swojego zastępcy, Arcytajnego Arcyradcy Michała Nogasia. Oto fragment korespondencji, który udało nam się zdobyć:
„(…) Upieram się przy tym temacie! Zbliżają się matury i niechże maturzyści oraz ich rodziny sprawdzą, czy przyszli studenci pamiętają, co właściwie jest w kanonie? (…) szczegół, że ten kanon różni się trochę od kanonu lektur do liceum (…), co chwila się zmienia…”
Cóż było czynić? Sosnowski, jak zawsze z ogromnym zaangażowaniem, stworzył sześć zagadek, a Nogaś, po konsultacji z Centralą, nawiązał kontakt z Detektywami. Tym razem udało się pozyskać do sprawy dwóch: Przemysława Czaplińskiego (na co dzień wybitny znawca literatury współczesnej, wykładowca) i Jarosława Klejnockiego (pedagoga, dyrektora Muzeum Literatury w Warszawie). Jedyna kobieta w gronie detektywów LBŚ, Justyna Sobolewska (krytyczka literacka), została wyjątkowo skierowana do innych zadań, jest to jednak absencja jednorazowa.
Jakich wskazówek udzielą naszym Słuchaczom Detektywi? O tym przekonamy się w Lany Poniedziałek między 22 a 24. O muzykę zadba radca N., a zwycięzcy mają szansę na książki z Trójkowym Znakiem Jakości.
Literackie Biuro Śledcze zaprasza także, w czasie trwania audycji, na trójkowy profil na facebook’u.
Wszystko zaczęło się od listu, jaki Szef LBŚ, Jerzy Sosnowski, wysłał do swojego zastępcy, Arcytajnego Arcyradcy Michała Nogasia. Oto fragment korespondencji, który udało nam się zdobyć:
"(…) Upieram się przy tym temacie! Zbliżają się matury i niechże maturzyści oraz ich rodziny sprawdzą, czy przyszli studenci pamiętają, co właściwie jest w kanonie? (…) szczegół, że ten kanon różni się trochę od kanonu lektur do liceum (…), co chwila się zmienia…"
Cóż było czynić? Sosnowski, jak zawsze z ogromnym zaangażowaniem, stworzył sześć zagadek, a Nogaś, po konsultacji z Centralą, nawiązał kontakt z Detektywami.
W szranki o laur Znawcy Kanonu stanęli tegoroczni kandydaci do uzyskania Certyfikatu Dojrzałości.
Pierwsze trzy potyczki przeszły gładko. Dopiero czwarta zasiała popłoch i zamieszanie w głowach oraz na łączach. Wszystko za sprawą takiegoż czterowiersza:
Nie udało się perswazją, ani też grzecznością,
Trzeba było dać po pysku (także nie metoda).
Pora zrobić rewolucję, ale co z miłością?
Lecz kobieta dla spiskowca to pod nogi kłoda.
Do pomocy udało się pozyskać dwóch Detektywów: Przemysława Czaplińskiego (na co dzień wybitny znawca literatury współczesnej, wykładowca) i Jarosława Klejnockiego (pedagoga, dyrektora Muzeum Literatury w Warszawie). Jedyna kobieta w gronie detektywów LBŚ, Justyna Sobolewska (krytyczka literacka), została wyjątkowo skierowana do innych zadań, jest to jednak absencja jednorazowa.
Dokładając wszelkich starań Jarosław Klejnocki podał wskazówkę: "W pociągu jeden chłopiec swawolny, niby zabawny, ale też namolny."
Co się działo potem i jak skończył się cały Turniej trzeba usłyszeć na własne uszy.
Dowód dźwiękowy znajduje się w boksie "Posłuchaj".
Lista utworów zagranych w "Literackim Biurze Śledczym":
22-23
JAMES - Just Like Fred Astaire
KAMP! - Heats
BILLIE HOLIDAY - Speak Low (Bent Remix)
ROYKSOPP - Circuit Breaker
JAMES BLAKE - Unluck
MARI BOINE - Vuoi Vuoi Mu
BETH GIBBONS & RUSTIN MAN - Tom The Model
RUFUS WAINWRIGHT - The One You Love
JOHNNY CASH - On The Evening Train
HEY - Kto tam? Kto jest w środku? (Bueno Bros Remix)
23-24
RADIOHEAD - Codex
DEPECHE MODE - In Your Room
BALLADY I ROMANSE - Ozimina
MANIC STREET PREACHERS - Miss Europa Disco Dancer
BJORK & DAVID ARNOLD - Play Dead
BURIAL - Archangel
PJ HARVEY - The Glorious Land
KING MIDAS SOUND - Cool Out
JJ - Let Go
LEMON JELLY - In The Bath