Równo rok temu w maju odbyły się dwie imprezy poświęcone książkom – 55. Międzynarodowe Targi Książki i I Warszawskie Targi Książki. Pierwszą imprezę zorganizowała Ars Polona, drugą spółka Targi Książki i Murator Expo. Doprowadziło to do podziału wśród wydawców. Jedni pojawili się na obu imprezach, inni zrezygnowali z udziału, a konflikt między organizatorami narastał. Wszyscy zastanawiali się, czy do porozumienia dojdzie w tym roku. Wątpliwości rozwiane zostały miesiąc temu, kiedy Ars Polona wydała oświadczenie, w którym poinformowała o zawieszeniu tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Książki.
Prezes Murator Expo i współorganizator Warszawskich Targów Książki, Jacek Oryl wyjaśnia w rozmowie z serwisem kultura polskieradio.pl, że taki obrót wydarzeń nie jest dla niego zaskoczeniem: - Polscy wydawcy chcieli od dawna stworzyć targi nowoczesne, na europejskim poziomie. Przez lata starali się to wymóc na organizatorach MTK, co im się nie udało. Zwrócili się o pomoc do nas. Dziś trudno wyobrazić sobie, że obok WTK mogłyby się odbywać targi dla wąskiej grupy odbiorców.
Aby dowiedzieć się więcej, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku, który znajduje się w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.
W tegorocznych II Targach Książki weźmie udział aż 569 wystawców z 14 krajów. Obok wydawców polskich obecni będą także przedstawiciele rynku książki z Armenii, Australii, Czech, Finlandii, Francji, Grecji, Indii, Niemiec, Rosji, Szwecji, Tajwanu, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.
Jacek Oryl zapowiada, że miłośnicy książek będą mieli także okazję spotkać się ze swoimi ulubionymi pisarzami. Na targach gościć będzie ponad 300 autorów. Wśród nich m.in. Hanna Krall, Ewa Lipska, Antoni Libera, Roma Ligocka, Katarzyna Grochola, Małgorzata Kalicińska, Beata Pawlikowska, Andrzej Wajda, Józef Wilkoń, Janusz Leon Wiśniewski, Martyna Wojciechowska, Maciej Wojtyszko.
Na Targach swoją książkę "Żmijojad" będzie promował Wiktor Suworow. Szczególny charakter będzie miał trzeci dzień imprezy - sobota, na którą zaplanowano cykl spotkań z finalistami tegorocznej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki: Wojciechem Góreckim, Peterem Froebergiem Idlingiem, Johnem Pomfretem, Swietłaną Aleksijewicz oraz Chloe Hooper.
Książka w sieci
Zdaniem Jacka Oryla ważnym punktem programu jest też konferencja "Książka elektroniczna – przyszłość czy codzienność" , która odbędzie się 12 i 13 maja. Jej uczestnicy będą starali się znaleźć odpowiedź na takie pytania, jak: "czy wersja elektroniczna książki sprawi, że Polacy będą czytać więcej?" oraz "od czego zależy popularność e-booków?
Po raz pierwszy na Warszawskich Targach Książki odbędzie się Festiwal "Komiksowa Warszawa". Miłośnicy gatunku będą mieli okazję nie tylko kupić najnowsze albumy od wydawców, ale też spotkać swoich ulubionych twórców, otrzymać od nich rysowaną dedykację, zdobyć prawdziwe białe kruki na stoiskach kolekcjonerów, czy wziąć udział w konkursach rysowania na żywo. Zostaną także wręczone nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego za najlepsze komiksy oraz dla najlepszych autorów roku 2010.
W związku z obchodzonym w tym roku jubileuszem Bohdana Butenko zaprezentowana zostanie wystawa jego prac pt. "Butenko - Pinxit". Targom towarzyszyć będą także wystawy "Artyści Mówią", przedstawiającą dzieła i wypowiedzi 25 uznanych mistrzów fotografii, oraz "Widoki z ziemi. Podróże poety" o Czesławie Miłoszu, "Stefan Kisielewski 1911-1991" czy "Szwecja - pejzaże powieści kryminalnej".
Więcej informacji na temat II Warszawskich Targów Książki można znaleźć na stronie www.targi-ksiazki.waw.pl
II Warszawskie Targi Książki potrwają od 12 do 15 maja w Pałacu Kultury i Nauki. Publiczność będzie mogła zwiedzać targi w piątek i sobotę w godzinach od 10 do 19 i w niedzielę - od 10 do 17.
(mz)